+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

Mimari ve Tasarım Zirvesi 2017

Mimari ve tasarımın farklı disiplinlerle etkileşimlerine vurgu yapılan Mimari ve Tasarım Zirvesi, 14-15 Nisan 2017'de yapıldı.

ARCHIPRIX Türkiye 2016 Sonuçlandı

256 proje başvurusu ile rekor sayıda katılım sağlanan ARCHIPRIX- Türkiye 2016 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projesi Ulusal Yarışması sonuçlandı.

2016 Ulusal Mimarlık Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yapı, Proje ve Fikir dalındaki ödüller, 16 Mayıs 2016 tarihinde Ankara’da Akün Sahnesi’nde düzenlenen törende açıklandı.

2016 Ulusal Mimarlık Ödül Adayları Açıklandı

Mimarlar Odası’nın her iki yılda bir düzenlediği ve bu yıl XV. dönemi gerçekleştirilen Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'nde adaylar açıklandı. Kazananlar, 16 Mayıs'taki ödül töreninde açıklanacak.

Lapseki Hükümet Konağı Ve Çevresi Mimari Proje Yarışması Sonuçlandı

Lapseki Kaymakamlığı tarafından açılan yarışmanın sonuçları 7 Eylül'de açıklandı.

SALT Beyoğlu'ndan "90 Depar" Etkinliği

SALT'ın, İstanbul'la ilgili cevabı bilinmeyen sorulara konuşma, gezi, sunum ve performanslarla yanıt arayan etkinlik programı 90 kapsamında, 17 Aralık Cumartesi günü SALT Beyoğlu'nda bir etkinlik gerçekleştirilecek.

Yürünebilirlik: Ortak Yüzeyler İstanbul Kamusal Alanının Yüzey Tasarımı

ARKIMEET 2013 kapsamında, Alexis Şanal'ın moderatörlüğünde düzenlenecek BYPASS Atölye Çalışması bir açık çağrı ile katılımcılarını bekliyor. Son başvuru tarihi 5 Ekim 2013.

Kitap Kurdu Dışarıda: Kütüphane/Kültür Yürüyüşü

2. İstanbul Tasarım Bienali'nde sergilenen Cevher: Kamusal Şahanelik projesinin hareketlendirdiği kitap kurdu, 15 Kasım 2014 Cumartesi günü Beyoğlu'nda 7 kütüphaneyi gezecek.

Camdan Yansımalar 04 - Mimaride Sınırları Zorlamak

Şişecam Düzcam'ın mimaride cam kullanımıyla ilgili son gelişmeleri paylaştığı ‘Camdan Yansımalar’ adlı konferans dizisinin dördüncüsü 17 Mayıs'ta Yapı-Endüstri Merkezi’nde düzenleniyor.

Panel: Öğrenim Mekanları

16 Kasım'da SALT Galata'da yapılacak, üç sunum ve bir değerlendirmeden oluşan bu panelde, okul içi ve dışında öğrenmenin mekânları detaylandırılırken, mimari uygulamalar tartışmaya açılacak.

ARCHIPRIX Türkiye 2016

Ulusal mimarlık öğrencileri bitirme projeleri yarışması "ARCHIPRIX-TR 2016"ya başvuru için son tarih 28 Ekim 2016.

“Yüzyıllardır Kentte Sessizce Gezinen Üretken Bir Sistem”

"The Pazar" araştırma projesini, yürütücüsü Alexis Şanal ve araştırma ekibinden Semra Horuz ile konuştuk.

"Konum ve kentsel - mimari deneyiminin değeri biçilmez bir eğitim olduğuna inanıyoruz"

Arkitera Mimarlık Merkezi adına Özlem Özdemir, Alexis Şanal ile görüştü.

"Bugün Genç Olmak Daha Avantajlı"

2011 Arkitera Genç Mimar Ödülü'nü alan Ömer Selçuk Baz ve Seçici Kurul Özel Ödülleri'nin sahipleri Nihal Arlat, Alexis Şanal ve Alper Derinboğaz'la bir söyleşi gerçekleştirdik.

Alexis Şanal

Alexis Şanal, 2002 yılından itibaren İstanbul'da faaliyet gösteren bilgi merkezli tasarım stüdyosu SANALarc'ın kurucu ortaklarından.

17 yıldan uzun süredir aktif olarak sektörde olan mimar, kentsel ve mimari araştırmalar ve katkılarından dolayı çok sayıda önemli ödüle sahip. Alexis Şanal, çeşitli eğitim, sosyal ve kültür ortamlarının digital teknolojilerle harmanlanıp, verimli yapılı çevre ve doğal ortamlar üretmesi konusunda çalışmayı ve öğrenmeyi sürdürmekte. Mimar, kentsel ve mimari tasarımda disiplinler arası bir bakış açısıyla ve yerinde öğrenerek, her bağlam için kendine has yeni ufuklar keşfetmeyi hedefliyor. Son çalışmaları arasında İstanbul için gerçekci tasarım rehberi, pazarların zamana meydan okuyan üretken yaklaşımlar olarak yeniden değerlendirilmesi ve yerel bilgi topluluklarının yaratıcısı olarak kütüphaneler üzerinde tekrar düşünmek gibi projeler yer var. Graham Foundation Grant 2014 desteğini alan Alexis Şanal, 2007'de Queensland Universitesinde görev yaptıktan sonra halen İTÜ tasarım stüdyolarında yürütücülük yapıyor.