+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

AURA-İstanbul 2019 Güz Dönemi Stüdyo Yürütücüleri Açıklandı

AURA-İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi, 2019 Güz Dönemi “Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu” yürütücülüğünü, Boğaçhan Dündaralp ve Hakan Tüzün Şengün üstleniyor. 17 hafta boyunca devam edecek programa son başvuru tarihi 5 Eylül.

Türkiye Mimarlık Yıllığı 2018 İçin Seçilen Projeler Belli Oldu

2018 yılında inşaatı tamamlanan 67* adet projenin seçildiği Mimarlık Yıllığı''''nda bu yıl, 45 mimari, 10 iç mekan, 5 geçici strüktür, 6 kentsel tasarım/peyzaj ve 1 restorasyon/yeniden işlevlendirme projesi yer alıyor.

Lüleburgaz Belediyesi Tosbağa Dere Rekreasyon Alanı Fikir Projesi Yarışması Sonuçlandı

Son teslim tarihi 26 Aralık 2017 olan, Lüleburgaz Belediye Başkanlığı''''nın açtığı yarışmanın sonuçları açıklandı.

Kadıköy İçin Bir Taksi Durağı Önerisi

Kadıköy''''deki taksi durakları için üretilmiş bir model olan TX, kentin gündelik yaşamının bir parçası olabilecek, pratik ve ucuz bir yapı önerisi.

Betonart 48: Tektonik Çıktı!

Betonart’ın, konuk editörlüğünü Hakan Tüzün Şengün’ün yaptığı “Tektonik” temalı 48. sayısı raflarda yerini aldı.

Transp[ ]se @Büyükada

İTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Mimari Proje 7 stüdyosunda öğrencilerin geliştirdiği "Transp[ ]se @Büyükada" temalı mimari proje sergisi 13-21 Haziran tarihleri arasında Büyükada''''da yer alan Splendid Palas Otel''''de görülebilir.

Tasarım Araştırmaları Seminer Dizisi

Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Yüksek Lisans Programları ile SALT iş birliğinde düzenlenen "Tasarım Araştırmaları" seminerleri, 3 Nisan - 8 Mayıs 2018 tarihleri arasında her salı günü SALT Galata''''da yapılacak.

Stüdyo219 Final Jüri ve Açık Tartışma

‘Koloniköy - Heybeli Kolonisi’ projesi için geliştirilen 6 haftalık üretimlerinin finali 31 Mayıs günü SALT ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

"A Place for Music and Sun" Öğrenci Yarışması

İTÜ Mimarlık Bölümü''''nde okuyan, değişim programıyla gelen öğrenciler dahil tüm öğrencilerin katılımına açık olarak düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi 25 Şubat 2016.

İTÜ Mimari Proje Stüdyosu 7//: TRANSP( )SE Yarışması

İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimari Proje Stüdyosu 7 kapsamında düzenlenen yarışmanın proje teslim tarihi 26 Şubat 2015.

"Mimar Oluyorum, iyi niyet çerçevesinde organize edilmiş bir sosyal sorumluluk projesi"

Geçtiğimiz ay, İTÜ Mimarlık Fakültesi''''nde lise öğrencilerinin katılımıyla "Mimar Oluyorum" başlıklı bir workshop düzenlendi. Bu workshop''''un arkasındaki isimler olan Nihal Arlat ve Öznur Dulkadir ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Uluslararası Havalimanı Projelerinde Proje Tasarım Süreci

Einstein, "Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir." diyor. Bir konuyu tartışabilirsiniz ama bu size sadece felsefi bir anlayış kazandırır. Bir konuyu bilmek istiyorsanız onu deneyimlemelisiniz.

Hakan Tüzün Şengün

1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu.

1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından, 1999 yılında Prof. Dr. Afife Batur danışmanlığında Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalında yüksek lisans tezini tamamladı. Han Tümertekin ile çalıştığı dönemde B2 Evi (Aga Khan Ödülü 2004), ATK Lojmanları, Çatalhöyük Müze ve Ziyaretçi Merkezi gibi projelerin tasarım ekiplerinde yer aldı. 1997 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nde göreve başladı. 2004 yılında Arkitera Mimarlık Festivali "Açık Charrette" birincilik ödülü kapsamında New York’ta gerçekleşen "Global Architect and Media Event" organizasyonuna katıldı. DOMUS dergisinin Ryugyong Oteli’nin fonksiyonel olarak yeniden tanımlanması için gerçekleştirdiği fikir yarışmasında ZEPPELINIZED önerisi 893 sayılı DOMUS kapağı olarak basıldı (2006). Aynı yıl “EV: Bir Yerleşme Müzakeresi” mimarlık sergisinde katılımcı ve tasarımcı olarak çalıştı. Hou Hanru'nun küratörlüğünü yaptığı 10. İstanbul Bienali kapsamında INNOCENTACT grubu ile Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde atölyeler, tartışma serileri ve bir de gazete yayını gerçekleştirdi (2007). 2010 yılında kamusal mekânda küçük ölçekli müdahaleler üzerine pek çok atölye gerçekleştirdiği ve XII. Ulusal Mimarlık Ödülleri Mimarlığa Katkı Dalı Ödülünü alan İMKANMEKÂN grubu ile aynı yıl “İmkanmekan: Kamusal Mekânda Küçük Ölçekli Müdahaleler” kitabını yayımladı.

Doktora çalışması çerçevesinde davetli araştırmacı olarak bulunduğu École Nationale Supérieure d'Architecture de Lyon’da eşikler ve geçiş mekânları üzerine çalıştı (2013). BETONART dergisinin TEKTONİK temalı 48. sayısı konuk editörü olarak çalıştı (2016). Pek çok ulusal ve uluslararası yarışmada ödüller kazandı. 2017 yılında mimarlık ve peyzaj arayüzü üzerine proje, yayın ve araştırma yapan PARCH'ı kurdu. İstanbul Teknik Üniveristesi Mimarlık Fakültesi Mimari Tasarım programında "SOKAK PAZARININ POETİKASI: Geçici Yapının Zamansallığı Üzerine Fenomenolojik Bir İnceleme" adlı çalışması ile doktorasını tamamladı (2018).

Halen İstanbul Teknik Üniveristesi Mimarlık Fakültesinde "Design Drawing & Other Stories" dersini yürütmekte ve stüdyo yürütücüsü olarak çalışmaktadır.