Mimarlık Ofisi

Pin It

İlhan Selim Kural

1947'de Roma'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi TED Ankara Koleji'nde okudu.

1964'de birincilikle girdiği ODTÜ Mimarlık Bölümü'nden 1968 yılında yine birincilikle mezun oldu; 1970'de ise aynı bölümden Master (M. Arch.) derecesini aldı. Aynı sene bölüme asistan olarak girdi. 1971'de AID bursu ile Amerika'ya gitti. 1973'de University of California, Berkeley'den Christopher Alexander'ın tez öğrencisi olarak Master derecesi ile mezun oldu. 1976 yılında Ankara'da eşi Nerkis Kural ile mimarlık ve planlama bürolarını açtı. Bugüne kadar çoğu uygulanmış konut, toplu konut, otel, tatil köyü, tatil sitesi, üniversite, sağlık ve ofis yapıları ile restorasyon projeleri yaptı. Yarışmalarda dereceleri, jüri üyelikleri, muhtelif konferansları, dergilerde yayınlanmış yapıları ve hakkında yayınlanmış yazılar bulunuyor. 2003 yılında emekli oduğu ODTÜ Mimarlık Bölümü'nde halen part-time öğretim görevliliğini sürdürmekte ve serbest mimarlık bürosunu yürütüyor.

İlhan Kural, 1996 yılında Bilkent Kütüphanesi Binası ile Mimarlar Odası'nın 5. Ulusal Mimarlık ödülleri Sergisi Yapı Dalı Başarı Ödülü'nü kazandı (Erkut Şahinbaş ile birlikte). 2002'de ise Antalya Okçuluk İhtisas Kulübü ile Mimarlar Odası 8. Ulusal Mimarlık Sergisi Proje Dalı Başarı Ödülü Adayı oldu.

İlhan Kural, 1998-2000 yılları arasında TSMD (Türk Serbest Mimarlar Derneği) 6. Dönem Yönetim Kurulu üyesi olarak Genel Sekreterlik görevini üstlendi. 2007-2009 yılları arasında Türk Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.