+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

RAF Ürün Dergisi''''nin 79. Sayısı Çıktı!

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından yayınlanan Türkiye''''nin ilk ürün dergisi RAF, yayın hayatına başladığı günden itibaren mimarları ve uygulayıcıları en yeni ürünlerle buluşturuyor.

GL!C Buluşmaları''''nın Beşincisinde "İyileştiren Mekanlar" Ele Alındı

GROHE Türkiye ve Arkitera Mimarlık Merkezi iş birliği ile düzenlenen GL!C (GROHE Live!Center) Buluşmaları''''nın beşincisi, "İyileştiren Mekanlar" teması ile 25 Nisan akşamı yapıldı.

2018''''de En Çok Okunan Arkitera Söyleşileri

2018''''de meslek alanından kişilerle yaptığımız söyleşiler arasından en çok okunan 5 tanesine tekrar göz atıyoruz.

Arkitera Ödülleri 2017 Sahiplerini Buldu

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından verilen Arkitera Ödülleri, 19 Aralık Salı günü Tasarım Atölyesi Kadıköy''''de yapılan törenle sahiplerini buldu.

"Hafızayı İyi Kullanamayınca, Farkında Olmadan Turistlik, Objelerle Tüketilen Bir Şeye Dönüşüyor"

Çanakkale Savaşı Araştırma Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması''''nın ödül töreni ve kolokyumu 23 Mayıs 2015 Cumartesi günü yapıldı.

Endüstri 4.0 ve Mimarın Rolü

Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi''''nin düzenlediği "Endüstri 4.0 ve Mimarın Rolü" başlıklı panel, 4 Şubat 2018''''de Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi''''nde gerçekleşecek.

GL!C (GROHE Live!Center) Buluşmaları-05: İyileştiren Mekanlar

GL!C (GROHE Live!Center) Buluşmaları''''nın beşincisi, "İyileştiren Mekanlar" üst başlığıyla 25 Nisan''''da GROHE Live! Center Istanbul''''da yapılacak.

Boş Bir Oda Kendi Fonksiyonunu Yaratır: Tasarımcıların Yorumlarıyla Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Kurgusu Bahar Turkay''''a, yapımı Manifold’a ait, “Boş Bir Oda Kendi Fonksiyonunu Yaratır: Tasarımcıların Yorumlarıyla Saatleri Ayarlama Enstitüsü” başlıklı sergi 18-31 Mayıs tarihleri arasında, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde görülebilir.

“Mimarlık Eskiden Daha İdealist Öğrencilerin Seçtiği Bir Bölümdü”

2017 yılında Arkitera Genç Mimar Ödülü''''nü alan ekiplerden biri olan SLASH Architects''''in ortakları Şule Ertürk Gaucher ve İpek Baycan ile mimarlık eğitimi, nesillerin dönüşümü, Türkiye''''de genç mimar olmak ve SLASH''''in mimarlık yapma biçimlerini konuştuk.

"Kendi İşimizi Yapmasaydık Her Şey Bu Kadar Dinamik Olmayacaktı"

"Buralarda Yenisiniz Galiba?" söyleşi serimizin sıradaki konukları Slash Architects''''in kurucuları İpek Baycan ve Şule Ertürk Gaucher oldu.

İpek Baycan

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde lisansını tamamlayan İpek Baycan, aynı üniversitede geliştirdiği yüksek lisans tezini “Tampon Mekan” olarak tanımladığı mekânsal oluşumların İstanbul üzerinden belgelenmesi ile tamamlamıştır.

Akademik hayatının ardından farklı ölçekler ve tipolojiler üzerine çalışan İpek Baycan, iş hayatı boyunca çeşitli ofisler ile proje ortaklıkları geliştirdi. Katıldığı yarışmalarda çeşitli ödüllere layık görüldü. Politecnico di Milano’nun düzenlediği “Compasso Volante” Uluslararası Yarışması (2010) ve Kızılay Meydanı Çevresi Kentsel Tasarım Ulusal Fikir Yarışmasında (2011) Mansiyon Ödüllerini aldı. 2015 yılında geliştirdiği park pavilyonları tasarımlarından biri ile Turgut Cansever Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Gebze Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde farklı dönemlerde stüdyo derslerinde yürütücü olarak yer aldı. İpek Baycan halen Bahçeşehir Üniversitesi’nde ‘Mimarlıkta Profesyonel Hayatına Geçiş’ konusunda ders vermektedir.

2013 yılından itibaren kurucusu olduğu slasharchitects bünyesinde pek çok ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmıştır. 2014 yılında TAK – Kıyı Köşe Yarışmasında birincilik ödülünün ardından 2015 yılında Çanakkale Savaşı Araştırma Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışmasında mansiyon ödülü almıştır. 2017 yılında 38°30° Çiftliği Peynir Fabrikası ile City Scape Awards’da finalist olmuş, IF Design Award, Architizer A+ Award ve WAF (World Architecture Festival) ödüllerine layık görülmüştür. Aynı sene Arkitera Genç Mimar Ödülü’nün de sahibi olmuştur.