+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

Mimarlar Odası Konya Şubesi Büyük Usta Mimar Sinan'ı Unutmadı

Mimarlar Odası Konya Şubesi Büyük Usta Mimar Sinan'ı ölümünün 428. Yılında düzenlediği etkinlikle andı.

Konuralp 2006'da "Bu Bina Yıkılamaz" Demişti

Mehmet Konuralp, 2006'da yaptığımız söyleşide Karayolları 17. Bölge Müdürlük Binası'nın yıkılmasının mümkün olmadığını söylemişti.

Zorlu Holding Metrekareye Doymadı!

Zorlu Holding, "aynısı yapılacak" diye yıkılan Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü binasını yeniden yapmak istemiyor.

8. RAF Ürün Dergisi Kapak Tasarım Yarışması Sonuçlandı!

RAF Ürün Dergisi'nin 2014 Ocak sayısının kapağında yer alacak tasarım, arkitera.com editörlerinin ön elemesi ve jüri üyelerinin oylarıyla belirlendi.

Nevzat Sayın Tasarımı Yeni Yıl Ağacı

Maçka Sanat Galerisi'nde 17 Aralık itibariyle sergilenmeye başlanacak olan yeni yıl ağacı, bir Nevzat Sayın tasarımı.

"Mehmet Konuralp Mimarlığı" Sergisi

Sergi, 09-23 Kasım 2012 tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi Mimarlık Bölümü Sergi Holü'nde ziyaretçilere açık olacak.

Mehmet Konuralp: Tektonik Mimari ve Yapısal Tasarım

Mehmet Konuralp 24 Nisan Perşembe günü Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin konuğu olarak "Tektonik Mimari ve Yapısal Tasarım" başlıklı bir seminer verecek.

Nerden Geldik Buraya Kasım Etkinlikleri- Konuşma: Mehmet Konuralp ve Özlem Ünsal

Mehmet Konuralp ve Özlem Ünsal 17 Kasım'da Nerden Geldik Buraya? sergisi paralelinde düzenlenen etkinliklerin konuğu olacak.

"Tectonic Impressions" - Mehmet Konuralp Sergisi

Mehmet Konuralp'in "Tectonic Impressions" isimli sergisi, 22 Kasım - 31 Aralık tarihleri arasında Maçka Sanat Galerisi'nde izlenebilir.

8. RAF Ürün Dergisi Kapak Tasarım Yarışması

Arkitera Mimarlık Merkezi, genç tasarımcıların isimlerini ve tasarımlarını geniş bir kesime tanıtabilmesi amacıyla RAF Ürün Dergisi Ocak 2014 sayısının kapağında yer almak üzere RAF Ürün Dergisi Kapak Tasarım Yarışması düzenliyor.

Şişli Halide Edip Adıvar Külliyesi Ulusal Mimari Proje Yarışması

Yarışmanın son teslim tarihi 23 Temmuz 2012.

Türkiye Hazır Beton Birliği 2012 Mimarlık Ödülleri

Ödüllere son başvuru tarihi 30 Eylül 2012.

“Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeopark Alanı Uluslararası Mimari Avan Projesi" Davetli Hizmet Alımı

“Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeopark Alanı Uluslararası Mimari Avan Projesi" Davetli Hizmet Alımı'nda süreç tekrar başladı. Son başvuru tarihi 20 Kasım 2011.

"Her Gelen Sanatçının 'Bir de Ben Bakayım, Burayla Nasıl Güreşiyorum' Gibi Bir Hissi Oldu"

1976'da Rabia Çapa ve kız kardeşi Varlık Yalman tarafından açılan Maçka Sanat Galerisi'nin mekanı Mehmet Konuralp tarafından tasarlanmıştı. 40 yılın ardından veda sergisini yapan Rabia Çapa ve Mehmet Konuralp ile, yıllardır değişmeyen mekanda buluştuk.

Karayolları 17. Bölge Müdürlük Kompleksi Üzerine Mehmet Konuralp ile Söyleşi

Mehmet Konuralp ile 2006 yılında yaptığımız söyleşi.

Mehmet Konuralp

1939'da İstanbul'da doğdu. Şişli Terakki İlkokulu ve İngiliz Erkek Lisesi'ni 1958'de bitirdi.

Münih'te dil öğrenimi gördü. 1960-1965 yılları arasında Londra'da "The Architectural Association School of Architecture"da mimarlık eğitimini, 1966-1970 yıllarında aynı okulun "Leverhulme Department of Planning and Urban Design" bölümünde şehircilik öğrenimini tamamladı. 1968 yılında Mehmet Konuralp Mimarlık ve Mühendislik Bürosu olarak başladığı meslek hayatını 1982 yılına dek sürdürdü. Günümüzde mesleki çalışmalarına 1982'de kurduğu Konuralp AŞ'de devam etmektedir. Bugüne dek proje mimarlığı, iç mimarlık, müteahitlik ve eğitimci olarak mesleğin hemen her dalında faaliyet gösterdi. Mehmet Konuralp'ın yurtiçi ve dışında başlıca yapıtları arasında, İstanbul Karayolları Zincirlikuyu Tesisleri, Ordu Sağra Fabrika Tesisleri, Sabah Gazetesi Medya Plaza Tesisleri, Yemen Marib Vadisi Tasarımı, çerkezköy ATK Entegre Tesisleri, Sabah Gazetesi ve ATV Nişantaşı Tesisleri gibi sanayi ve idari yapıların yanı sıra çok katlı konut, villa, sanat galerisi gibi çeşitli tasarım ve iç mimari uygulamaları da yer almaktadır. Ağa Han Vakfı'nın, 1993-1995 dönemi "Mimarlık Ödülleri" seçiminde büyük jüri üyesi olarak yer alan Mehmet Konuralp, "1995 Ulusal Mimarlık Ödülü"nü kazandı. 1997-1998 yılları Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde öğretim görevinde bulundu. Mehmet Konuralp'ın uluslararası kuruluşlarda konferans ve tebliğlerinin yanısıra çeşitli kitap ve dergilerde, mimarlığı hakkında yayınları bulunmaktadır.