+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

2017'de En Çok İlgi Gören Yarışmalar

2017 yılında açılan 24 mimari yarışmadan en çok ilgi gören 5'ini derledik.

BETONART’ın “Detay” Temalı 55. Sayısı Çıktı

BETONART, konuk editörlüğünü Cem Sorguç’un üstlendiği 55. Sayısında “Detay” temasını işliyor.

Uzundere Cemevi Sosyokültürel Merkez Ulusal Mimari Fikir Projesi Yarışması'nda Jüri Değişikliği

Asli jüri üyesi ve jüri başkanı Nevzat Sayın görevinden ayrıldı.

“Denizli’ye Yeni Bir Hikaye mi Lazım?”

Kentlerin ihtiyaç, beklenti ve hayallerine odaklanan tartışma dizisi VitrA ile Kentin Hayalleri'nin 8. durağı Denizli oldu.

ham:mzemin Yaratıcı Etkileşim Serileri: Miras Paneli

Banu Uçak’ın moderatörlüğünü üstlendiği "Miras" başlıklı panelde, çevremizden ve gündelik yaşamlarımızdan beslenen bellek kavramına yeni açılımlar sunuldu.

"Mimaride Görünmeyen: Çağdaş Türk Mimarisinde Görselleştirme" Sergisi

Türkiye'nin yapılı çevresinin oluşumuna katkıda bulunan mimar ve tasarımcıların önemli eserlerini bir araya getiren "Mimari'de Görünmeyen: Çağdaş Türk Mimarisinde Görselleştirme" sergisi, İstanbul'dan sonra ilk kez İzmir'de düzenleniyor.

Mimari Deneyim ve Felsefe Üzerine Söyleşi

YTÜ Mimarlık ve Tasarım Kulübü tarafından düzenlenecek olan "Mimari Deneyim ve Felsefe Üzerine Söyleşi" etkinliği 17 Ekim 2011 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumunda gerçekleşecek.

"Başlangıçlar"

Nevzat Sayın 21 Mart tarihinde saat 16:00'da İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Yerleşkesi Seminer Salonu II'de "Başlangıçlar" başlıklı bir konferans verecek.

SteelPRO 2017 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması

SteelPRO -daha önceki isimleri ile, PROSteel, PROÇEL- Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması bu yıl 14. kez düzenleniyor. Toplamda 20.000 TL ödül dağıtılacak yarışmaya mimarlık ve mühendislik bölümü öğrencileri katılabiliyor.

Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri 2017

Mimar Turgut Cansever anısına dağıtılan Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri bu yıl "Kamu Yapıları ve Kamusal Alanlar" konusunda mimari proje dalında verilecek. Başvuru için son tarih 23 Ocak 2017.

Adana - Seyhan Sucuzade Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanında Kent Meydanı ve Çevresi Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması

Adana Belediyesi tarafından serbest, ulusal ve iki aşamalı olarak açılan yarışmada birinci aşama proje teslim tarihi 28 Haziran 2016.

2016 YTONG Mimari Fikir Yarışması: Yersizlik İçin Bir Yer

YTONG'un bu yıl 18. kez düzenlediği fikir yarışmasında “Yersizlik İçin Bir Yer” temasıyla “göç”, “mültecilik”, “mekân” ve “aidiyet” sorununa odaklanılıyor. Son katılım tarihi 1 Haziran 2016.

"Kötü Bir Yapıdan İyi Bir Üretim Çıkmıyor"

Nevzat Sayın ile son projelerinden Balparmak Üretim ve Yönetim Yapısı üzerine konuştuk.

"Hakikatin Küçük Ölçekli Bir Oluşumu"

Atölye K maket atölyesinin kurucusu, Murat Tabanlıoğlu, Han Tümertekin, Emre Arolat, Nevzat Sayın gibi ülkenin önde gelen mimarları ile çalışan Murat Küçük ile mimari maket yapma pratikleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Her Mekan Bizim Ona Yüklediğimiz Özellikleriyle Bir Evren, Bir Alem

Yoğunluk grubunun ilk sergisi Adahan Otel'in mahzeninde sizi bekliyor. Biliyorsanız mahzeni, mahzen o eski mahzen değil sizin bildiğiniz. Görmeden, gezmeden hele hiç bilemezsiniz...

Cüneyt Özdemir ile Mimarlık Üzerine...

Heval Zeliha Yüksel, Cüneyt Özdemir ile söyleşi yaptı.

"İnsanlar yaşadıkları dünyanın güzeliğini tarif etmek istediklerinde ortasında kendilerinin bulundukları bir dünyayı anlatmaya çalışıyorlardı"

Bu söyleşi ikiz sergi kapsamında 29 Nisan 2007 Pazar günü Büyükada Anadolu Kulübü'nde gerçekleşen Atilla Yücel ve Turgut Cansever'in konuşmasından deşifre edilmiştir.

Mersin "Tevfik Sırrı Gür Stadyumu ile Çamlıbel Limanı Arası Kıyı ve Rekreasyon Düzenlemesi Fikir Projesi Yarışması" Üzerine Düşünceler

Mersin'de açılan yarışma üzerine bu yazı, Tolga Ünlü ve Tülin Selvi Ünlü tarafından ortak kaleme alınmıştır.

Toplumcu bir Alman Mimarı: Bruno Taut

Mimarlığı toplumsal gereksinimlere yönelik sanat olarak gören bir mimar...

Bana Mutluluğun Resmini Çizer Misin?

Son yıllarda sıkça referans gösterilen yaşam memnuniyeti olgusu bizler için ne anlam ifade ediyor?

Alternatif Bir Yapı Malzemesi Olarak Toprak

Toprak hala en sağlıklı ve en iyi ısı yalıtım malzemesi olma özelliğini koruyor. Üstelik nefes aldığından ortamın nemini dengeliyor. Bir toprak yapının inşası tamamen lokal malzemelerle yapıldığından oldukça da ekonomik.

Nevzat Sayın

Eğitimini 1974-1978 arasında EÜGSF Mimarlık Bölümü'nde aldı. 1980'den 1984'e kadar Cengiz Bektaş ile çalıştı.

1985'ten beri kendi mimarlık atölyesi olan Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri Ltd.Şti.'nde çalışmalarını sürdürüyor. Nevzat Sayın aynı zamanda Bilgi Üniversitesi mimarlık yüksek lisans programının kurucu üyesi.Bursa Uludağ Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitelerinde proje stüdyosu yürütücülüğü yaptı. Türkiye'deki mimarlık okullarında yaz okulu ve jüri çalışmalarına katıldı.Mimarlık yazıları ve röpörtajları yayınlandı.Çeşitli mimarlık ve fotoğraf sergilerine katıldı. Ürgüp -"Yeraltında Bir Boşluk" (1990), Gön Deri Fabrikası 1 (1992), Gön Deri Fabrikası 2 (1996), Tekirdağ/Saray "boşluktaki beyaz ev" (1998) projeleri ile Mimarlar Odası ödülleri aldı. Dikili Yahşibey Köyünde mevcut yapıların restorasyonu ve yeni yapılarla oluşturulan ürünler nedeniyle Ağa Han Mimarlık Ödülleri'ne 2 defa aday gösterildi. 2004 yılında "Nevzat Sayın Düşler Düşünceler İşler" adıyla kitabı yayınlandı.