ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

"9 Katlı Belediye Hizmet Binası İle Şehre Yeni Bir Hançer Saplamak İstiyorsunuz"

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Hizmet Binası, Meydan ve Çevresinin Düzenlenmesi Mimari ve Kentsel Tasarım Projesi Yarışması’nın kolokyumu ve ödül töreni 25 Nisan 2014 Cumartesi günü yapıldı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Proje Tasarım Yarışması Sonuçlandı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Proje Tasarım Yarışması'nın kazananları belli oldu.

Bitmeyen Tartışma Yarışmalar

"Yarışmayla Yapanlar Buluşuyor" etkinliği 21 Mart Cumartesi günü Deniz Müzesi'nde yapıldı.

Ömer Selçuk Baz "Yarışmayla Yap"ılan Troya Müzesi'nin Sürecini Anlattı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2011 yılında açılan Troya Ulusal Mimari Proje Yarışması ile projelendirme süreci başlayan Troya Müzesi'nin şantiyesi devam ediyor.

ARKIMEET'te Yarışma Modelleri Tartışıldı

Ömer Yılmaz, Ömer Selçuk Baz, Ayhan Gider, Onat Öktem ve Hasan Özbay Türkiye'deki yarışma süreçlerini konuştu.

"MEB'in Okullarından Sonra İlaç Gibi Bir Ölçek"

Gökçeada Lise Kampüsü Mimari Proje Yarışması kolokyumu 19 Temmuz günü Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapıldı.

Ah Şu Yarışmalar...

Seranit Yapı Grubu sponsorluğunda hayat bulan Yarışmayla Yap Projesi kapsamında, Yarışmalar ve Mimarlık Sempozyumu'nun ikincisi 9 Mayıs Cuma günü Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde yapıldı.

"Bienaller Akılların Temsili Olabilir Ancak"

Venedik Mimarlık Bienali 2014 yaklaşırken "VitrA ile Venedik Mimarlık Bienali'ne Doğru" paneli tam bir Venedik Mimarlık Bienali 101 dersi görevi gördü.

Yarışmalar ve Mimarlık Sempozyumu 2014'ün Programı Açıklandı

Seranit Yapı Grubu sponsorluğunda hayata geçen Yarışmayla Yap projesi kapsamında 9 Mayıs'ta ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde düzenlenecek olan sempozyumun davetli konuşmacıları, kabul edilen bildiri sahipleri ve konu başlıkları yayınlandı.

Mimarlık Camiasının, Kamu Kurumlarının Neden Yarışma Açmadığını Sorgulaması Lazım

Eğitim Kampüsleri Mimari Proje Yarışması 3. Grup ödül töreni ve kolokyumu 8 Ocak'ta Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da katılımıyla düzenlendi.

"Yarışmayla Yap"ılıyor: Troya Müzesi

2011 yılı Şubat ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açtığı ulusal yarışmayla yapılan Troya Müzesi şantiye sürecinde.

'Bir Duygunun İfadesi' Olabilen Camiler

ARKIV Buluşmaları'nın özel oturumu 21 Aralık'ta, EAA - Emre Arolat Architects ofisinin tasarladığı, WAF'ta "en iyi dini yapı" ödülüne layık görülen Sancaklar Camisi'nin kütüphanesinde düzenlendi.

İzmir Kalkınma Ajansı Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması Sonuçlandı

Kolokyum ve Ödül Töreni 21 Aralık'ta İzmir'de düzenlenecek.

Pecha Kucha Night Videoları Yayında!

ARKIMEET 2013'ün en eğlenceli etkinlği olarak hafızalarda yer eden Pecha Kucha Night'ın videosu yayınlandı.

İstanbul için En Güçlü Aday: Ertuğ Uçar

ARKIMEET 2013'ün ilk günün son oturumu olan Pecha Kucha Night, Yaşar Adanalı, Ali Taptık, Ertuğ Uçar, Koray Çalışkan, Ömer Selçuk Baz ve Arman Akdoğan'ın keyifli sunumlarıyla gerçekleşti. Oturumun kapanışını ise CHP İstanbul Milletveki Şafak Pavey yaptı.

Siyasetçiler, Sosyologlar ve Mimarlar Kentle İlgili Fiskos Yapacak!

Yaşar Adanalı, Ömer Selçuk Baz, Koray Çalışkan, Şafak Pavey, Ertuğ Uçar Pecha Kucha Night'ta!

Taksim Gezi Parkı için Mimarlar Ne Diyor?

Taksim'de yaşanan insanlık dışı bu olaylar karşısında mimarlar ne diyor?

Ömer Selçuk Baz, Okan Bal ve Deniz Ünsal - Yer / Yersizlik: Troya Müzesi

29 Kasım 2011 Salı günü saat 19:30'da, Ömer Selçuk Baz, Okan Bal ve Deniz Ünsal tarafından "Yer / Yersizlik : Troya Müzesi" konulu söyleşi gerçekleştirilecek.

‘den Önce Mimarlık Öğrenci Yarışmaları Paneli ve Sergisi

Panel, 3 Nisan Çarşamba günü 14:00'te İstanbul Kültür Üniversitesi (Ataköy Yerleşkesi) Önder Öztunalı Konferans Salonu'nda düzenlenecek.

YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı

"YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı" 25 Haziran'da başlıyor.

VitrA ile Venedik Mimarlık Bienali'ne Doğru

Mimar Arman Akdoğan'ın moderatörlüğünde yapılacak panelde, konuşmacı olarak Burak Altınışık, Cem Sorguç, Han Tümertekin ve Ömer Selçuk Baz yer alacak.

Yarışmalar ve Mimarlık Sempozyumu 2014

Seranit Yapı Grubu sponsorluğunda hayata geçen Yarışmayla Yap projesi kapsamında, 9 Mayıs 2014'te Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde Yarışmalar ve Mimarlık Sempozyumu düzenleniyor.

Yunus Aran Konferansları 55: Genç Mimarlar Mesleği Tartışıyor

Genç mimarlar Alişan Çırakoğlu, Ömer Selçuk Baz ve Pınar Gökbayrak, hem bireysel hem de ekip olarak yaptıkları üretimleri, özgün mimarlık pratiklerini ve bu süreçlerde öğrendiklerini paylaşıyor.

Obsessions

Celal Abdi Güzer'in Türkiye çağdaş mimarlık ortamı ile ilgili yapacağı sunum sonrasında "takıntılar" üzerine konuşacak mimarların bir araya geleceği etkinlik 12 Haziran Cuma günü Roterdam Post Office'de.

Gökçeada Lise Kampüsü Mimari Proje Yarışması

Gökçeada Lise Kampüsü Mimari Proje Yarışması 17 Nisan Perşembe günü Resmi Gazete'de ilan edildi.

MimED 2012 Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri

Ödüle son başvuru tarihi 5 Aralık 2012.

Arkitera Genç Mimar Ödülü 2012

Ödüle son başvuru tarihi 15 Ekim 2012.

"10 Bin Kişilik Okul Olur mu Deniyor, Peki 20 Milyonluk Şehir Olur mu?"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın açmış olduğu Eğitim Kampüsleri Mimari Proje Yarışması'nın ardından farklı gruplarda yarışan Kerem Piker, Ömer Selçuk Baz ve Oral Göktaş ile yarışma sonrası süreç hakkında konuştuk.

"En İyi Ödül İnşa Edilmiş Yapıdır"

TC Merkez Bankası Bursa Şubesi Hizmet Binası'nın müelliflerinden Ömer Selçuk Baz ile yarışmalar ve yarışmayla yapı üretmek üzerine bir söyleşi yaptık.

"Bugün Genç Olmak Daha Avantajlı"

2011 Arkitera Genç Mimar Ödülü'nü alan Ömer Selçuk Baz ve Seçici Kurul Özel Ödülleri'nin sahipleri Nihal Arlat, Alexis Şanal ve Alper Derinboğaz'la bir söyleşi gerçekleştirdik.

Dışişleri Bakanlığı, Türk Mimarlara Yeni Konsolosluk ve Elçilik Binaları Yaptırıyor

7-8 Ekim 2013 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek ARKIMEET 2013'te açılış konuşmacısı olarak yer alacak olan Naci Koru ile elçilik binaları üzerine 2011 yılında yaptığımız söyleşimizi okumuş muydunuz?

Merkez Türkiye Projesi'ne Naçizane Bölgeci Bakış

Son 30 yıldır gelişmekte olan ülkelerin kalkınma hikâyelerinin toplumlarına razı gördüğü bedel, Türkiye’nin de parçası olup bir türlü yakalayamadığı için öykünmesi gereken büyüme hikâyeleri midir?

Koskoca İstanbul’da Vapur Tasarımı, Deniz Ulaşımı İçin Plan Yapacak Ekip mi Yok?

İstanbul'da deniz ulaşımında bir otoriteye ihtiyaç var.

Amerika'da Nasıl İmar Veriliyor?

Tarihte bütün insanlığı KAPİTALİZM vasıtasıyla köleleştirip esaret altına alan tek uygarlık yine Batı Uygarlığıdır. Bütün olumsuz görüşlerime rağmen yine de Batı Kültürüne/Uygarlığına ait olmadıkça onlardan iyi örneklerin alınabileceğini düşünüyorum.

Kapadokya Mimarisinin Binlerce Yıllık Öyküsü

Kapadokya'nın öyküsü milyonlarca yıl önce başlıyor. Tam 12 milyon yıl önce.

Kişisel Bir Bozcaada Hikayesi

Ulaşımın zorluğunun getirdiği "ücra" hissi; güneş, soğuk ve deli rüzgarın aynı anda olması nedeniyle bütün algıların çalışması: Ada'ya bir gidenin hemen yerleşmeyi düşünmesine neden olan da bu duyguydu muhtemelen...

Stüdyo Kültürü

Çağdaş eğitimin temel koşulu yatay örgütlenmedir. Bunun için eğitim bilimciler okul yöneticisinin kurallarının uygulayıcısı değildir; eğitim bütünlüğünü sağlayan katılımcı ortam yaratmasını öngörür.

Gökçeada'nın Toplumsal ve Mimari Kısa Öyküsü

1960’larda Rum okullarının kapatılması, ardından verimli toprakların devlet tarafından çok ucuza istimlak edilmesi ve adanın güneyinde en ağır suçlardan hüküm giymiş tutuklular için yarı açık cezaevi kurulması süreci ardından mecburi göçleri getirdi.

Beton Çok Güzel Gelsenize

İlk günlerde aile üyelerini heyecanlandıran ve salonun ortasında kenetlendirerek “Ooo evin değeri artar” halayı çektiren inşaat, her kat çıkıldığında yerini hüzne bıraktı. Ev artık güneş almıyordu.

#kültürparktayız

Kentin yaşamı zenginleştiren kültür hayatını ve dolayısıyla zengin kent kültürünü planlar ve projelerden çok onu yaratmaya ve yaşamaya hevesli proaktif kentlileri kuracak.

Troya’dan Günümüze Çanakkale Bölgesi'nde Yerleşim Sistemi ve Malzeme

Troya; bin yıllardır Homeros’un kuşaktan kuşağa aktarılan destanları nedeniyle pekçok insanı etkiliyor.

Çanakkale Boğaz Köprüsü ve Diğerleri

Nereden bakılsa 40 yıllık bir yılan hikayesi olan Çanakkale Boğaz Köprüsü ısrarı, meselenin bir başka boyutunu oluşturuyor. Tespit etmeliyiz ki, bu yatırım Çanakkale yereli için hiçbir yarar sağlamıyor.

Alevi Toplumunun İnanç, Bir Arada Olma ve Kimlik Mekanı Olarak Cemevi

Cemevinin salt cem ritüelinin yaşandığı bir yer olarak değil, hem geleneğin bütün izlerini içinde taşıyan hem de bugünün kent hayatında Alevilerin toplumsal-kültürel durumlarına ve ihtiyaçlarına karşılık gelen bir yapı olması gerektiğini düşünüyoruz.

Kaldırımlar ve Otoparklar Medeniyet Değil midir?

Bulunduğumuz coğrafyada şehirleşmede unutulmuş ya da en son el atılan kaldırımlar ve otoparklardır. Yollar gibi kaldırımlar ve otoparklar da medeniyet ölçütü değil midir?

Geç Modern Mimarlık Mirası Örneklerinden Ayhan Tayman'ın Fenerbahçe'deki Tayman Apartmanı Yıkılıyor

İstanbul'da "geç modern" mimarlık mirasının nadir örneklerinden bir yapı daha boşaltıldı ve yıkımı bekliyor. Brütalist etkilerden söz edebileceğimiz bu özgün yapı kuşkusuz Kadıköy için büyük bir kayıp olacak.

Yürüme Hızında Gelibolu'yu Okumak

"Anzak" tarafında Lozan Antlaşması'ndan itibaren R.I.P düzeni (imrenerek) sürüyor. Bizde ise 100. yıl momentumu kaçırılmış durumda. Geçmişte olduğu gibi. Belki de bu süper coğrafyada şu an için hiçbir şey yapmamak, kötüsünü yapmaktan yeğdir...

Ömer Selçuk Baz

Yalın Mimari Tasarım Hizmetleri Ltd. kurucu ortaklarından olan mimar.

1978 yılında Almanya'nın Nürnberg şehrinde doğdu. Lisans eğitimini 2002 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi'nde tamamladı. 2002 yılında yüksek lisans çalışmalarına Viyana Teknik Üniversitesi'nde başladı. Öğrenciliği süresince çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmlarda ödüller kazandı. Yüksek lisans çalışmalarına paralel olarak Atelier Stelzhammerde konut, alışveriş merkezi ağırlıklı olmak üzere çeşitli mimari projelerde görev aldı. 2005 yılında Türkiyede açılan TC Merkez Bankası Bursa Şubesi yarışmasında 1. ödülü alarak ortağı Didem Durakbaşa ile birlikte İstanbul'da Denge Mimarlığı kurdu. 2005-2010 yılları arasında ulusal ve uluslararası proje ve yarışmalar için tasarımlar üretti. 2011 yılında Yalın Mimarlığı kurdu.Çalışmalarına Yalın Mimarlık bünyesinde devam ediyor.
Projeleri