ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

"MEB'in Okullarından Sonra İlaç Gibi Bir Ölçek"

Gökçeada Lise Kampüsü Mimari Proje Yarışması kolokyumu 19 Temmuz günü Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapıldı.

Ah Şu Yarışmalar...

Seranit Yapı Grubu sponsorluğunda hayat bulan Yarışmayla Yap Projesi kapsamında, Yarışmalar ve Mimarlık Sempozyumu'nun ikincisi 9 Mayıs Cuma günü Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde yapıldı.

"Bienaller Akılların Temsili Olabilir Ancak"

Venedik Mimarlık Bienali 2014 yaklaşırken "VitrA ile Venedik Mimarlık Bienali'ne Doğru" paneli tam bir Venedik Mimarlık Bienali 101 dersi görevi gördü.

Yarışmalar ve Mimarlık Sempozyumu 2014'ün Programı Açıklandı

Seranit Yapı Grubu sponsorluğunda hayata geçen Yarışmayla Yap projesi kapsamında 9 Mayıs'ta ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde düzenlenecek olan sempozyumun davetli konuşmacıları, kabul edilen bildiri sahipleri ve konu başlıkları yayınlandı.

Mimarlık Camiasının, Kamu Kurumlarının Neden Yarışma Açmadığını Sorgulaması Lazım

Eğitim Kampüsleri Mimari Proje Yarışması 3. Grup ödül töreni ve kolokyumu 8 Ocak'ta Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da katılımıyla düzenlendi.

"Yarışmayla Yap"ılıyor: Troya Müzesi

2011 yılı Şubat ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açtığı ulusal yarışmayla yapılan Troya Müzesi şantiye sürecinde.

'Bir Duygunun İfadesi' Olabilen Camiler

ARKIV Buluşmaları'nın özel oturumu 21 Aralık'ta, EAA - Emre Arolat Architects ofisinin tasarladığı, WAF'ta "en iyi dini yapı" ödülüne layık görülen Sancaklar Camisi'nin kütüphanesinde düzenlendi.

İzmir Kalkınma Ajansı Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması Sonuçlandı

Kolokyum ve Ödül Töreni 21 Aralık'ta İzmir'de düzenlenecek.

Pecha Kucha Night Videoları Yayında!

ARKIMEET 2013'ün en eğlenceli etkinlği olarak hafızalarda yer eden Pecha Kucha Night'ın videosu yayınlandı.

İstanbul için En Güçlü Aday: Ertuğ Uçar

ARKIMEET 2013'ün ilk günün son oturumu olan Pecha Kucha Night, Yaşar Adanalı, Ali Taptık, Ertuğ Uçar, Koray Çalışkan, Ömer Selçuk Baz ve Arman Akdoğan'ın keyifli sunumlarıyla gerçekleşti. Oturumun kapanışını ise CHP İstanbul Milletveki Şafak Pavey yaptı.

Siyasetçiler, Sosyologlar ve Mimarlar Kentle İlgili Fiskos Yapacak!

Yaşar Adanalı, Ömer Selçuk Baz, Koray Çalışkan, Şafak Pavey, Ertuğ Uçar Pecha Kucha Night'ta!

Taksim Gezi Parkı için Mimarlar Ne Diyor?

Taksim'de yaşanan insanlık dışı bu olaylar karşısında mimarlar ne diyor?

Antalya Gazipaşa Belediye Hizmet Binası Yarışması Sonuçları Açıklandı

Gazipaşa Belediyesi'nin yeni binasının tasarımı için açılan yarışma sonuçlandı.

Eğitim Kampüsleri Ön Seçimli Mimari Proje Yarışması 1. Grup Sonuçları Açıklandı

Eğitim Kampüsleri Ön Seçimli Mimari Proje Yarışması'nda 1. grup sonuçları açıklandı.

"Bu Yarışmanın Sonucu Mimarlık Dünyasına Değil, Çocuklar için Kazanç Olacak"

14 Mayıs 2013 akşamı YEM'de Annemin İşi Benim Geleceğim: Borusan Neşe Fabrikası Organize Sanayi Bölgelerinde Kreş ve Gündüz Bakımevi Ulusal Mimari Proje Yarışması Kolokyumu ve Ödül Töreni düzenlendi.

Müzeler Konuşuyor: Müzelerin Mimarisi

İstanbul Modern'in ABD sanat müzelerinden profesyonelleri ağırladığı Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika programına "Müzede Mimari / Müzelerin Mimarisi" başlıklı konuşmayla MoMA'nın Philip Johnson Mimari ve Tasarım Şef Küratörü Barry Bergdoll konuk oldu.

Troya Müzesi Sürecinde İnşaat Aşamasına Doğru Yaklaşılıyor

2011 yılı Şubat ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ulusal yarışma duyurusuyla başlayan Troya Müzesi sürecinde inşaat aşamasına doğru yaklaşılıyor.

Ömer Selçuk Baz, Okan Bal ve Deniz Ünsal - Yer / Yersizlik: Troya Müzesi

29 Kasım 2011 Salı günü saat 19:30'da, Ömer Selçuk Baz, Okan Bal ve Deniz Ünsal tarafından "Yer / Yersizlik : Troya Müzesi" konulu söyleşi gerçekleştirilecek.

‘den Önce Mimarlık Öğrenci Yarışmaları Paneli ve Sergisi

Panel, 3 Nisan Çarşamba günü 14:00'te İstanbul Kültür Üniversitesi (Ataköy Yerleşkesi) Önder Öztunalı Konferans Salonu'nda düzenlenecek.

YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı

"YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı" 25 Haziran'da başlıyor.

VitrA ile Venedik Mimarlık Bienali'ne Doğru

Mimar Arman Akdoğan'ın moderatörlüğünde yapılacak panelde, konuşmacı olarak Burak Altınışık, Cem Sorguç, Han Tümertekin ve Ömer Selçuk Baz yer alacak.

Yarışmalar ve Mimarlık Sempozyumu 2014

Seranit Yapı Grubu sponsorluğunda hayata geçen Yarışmayla Yap projesi kapsamında, 9 Mayıs 2014'te Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde Yarışmalar ve Mimarlık Sempozyumu düzenleniyor.

Gökçeada Lise Kampüsü Mimari Proje Yarışması

Gökçeada Lise Kampüsü Mimari Proje Yarışması 17 Nisan Perşembe günü Resmi Gazete'de ilan edildi.

MimED 2012 Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri

Ödüle son başvuru tarihi 5 Aralık 2012.

Arkitera Genç Mimar Ödülü 2012

Ödüle son başvuru tarihi 15 Ekim 2012.

"10 Bin Kişilik Okul Olur mu Deniyor, Peki 20 Milyonluk Şehir Olur mu?"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın açmış olduğu Eğitim Kampüsleri Mimari Proje Yarışması'nın ardından farklı gruplarda yarışan Kerem Piker, Ömer Selçuk Baz ve Oral Göktaş ile yarışma sonrası süreç hakkında konuştuk.

"En İyi Ödül İnşa Edilmiş Yapıdır"

TC Merkez Bankası Bursa Şubesi Hizmet Binası'nın müelliflerinden Ömer Selçuk Baz ile yarışmalar ve yarışmayla yapı üretmek üzerine bir söyleşi yaptık.

"Bugün Genç Olmak Daha Avantajlı"

2011 Arkitera Genç Mimar Ödülü'nü alan Ömer Selçuk Baz ve Seçici Kurul Özel Ödülleri'nin sahipleri Nihal Arlat, Alexis Şanal ve Alper Derinboğaz'la bir söyleşi gerçekleştirdik.

Dışişleri Bakanlığı, Türk Mimarlara Yeni Konsolosluk ve Elçilik Binaları Yaptırıyor

7-8 Ekim 2013 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek ARKIMEET 2013'te açılış konuşmacısı olarak yer alacak olan Naci Koru ile elçilik binaları üzerine 2011 yılında yaptığımız söyleşimizi okumuş muydunuz?

Bir Kitabın Öyküsü: The Le Corbusier Gymnasium in Baghdad

Dileyelim de, büyük mimar Le Corbusier’nin parçalanmış bir ülkenin ve hala devam eden korkunç bir savaşın ortasında kalan bu değerli yapıtı özgün niteliklerinden mümkün olduğunca az şey kaybederek korunsun.

Film Ekimi Başlarken Emek Sineması'nı Hatırlamak

Yarın Film Ekimi başlıyor. Film festivalleriyle birlikte yitirdiğimiz mekanlar da hafızada canlanıyor.

Ayhan Tayman'ın Fenerbahçe'deki Yapıları Yıkılmak İsteniyor

Gül, Tayman ve Damla Apartmanları... Bugün ne yazık ki bu üç yapı da kentsel dönüşüm adı altında yürütülen rant çılgınlığına kurban edilmek isteniyor.

Kentlerin Engelsiz Olması İçin Ölmemiz mi Gerekiyor?

Kadıköy'de yaşayan Berna Belgin 46 yaşında. 8 yıl önce geçirdiği bir kaza sonucu omurilik felci oldu ve hayatını tekerlekli sandalye ile sürdürüyor.

Doktorunuz Öneriyor; Four Winds'te Yaşayın, Sağlıklı Kalın!

Twitter üzerinden bir takipçimiz, "Doktor Osman Müftüoğlu'nun kaliteli yaşam bu bloklarda demesine ne diyorsunuz?" diye sormuş. Çok da iyi etmiş. Bu soru üzerine "Allah akıl fikir versin, ne diyelim" demekten öteye geçelim dedim.

Akbank Fındıklı Yapısı Otele Dönüştürülecektir, "Hocanın Akademisi" ise Konuya İlgisizdir

Şimdilerde Sedad Hakkı Eldem'in mirasını korumak bana düşüyor; "öğrencisiyim, onun atölyesinin mirasçısıyım" filan diye kasılanlardan ses gelmediğine göre.

Geçmişin Geleceğini mi Yaşıyoruz?

Apple Watch'ın tanıtılmasıyla kafamda, "Biz tüm bunları nerede görmüştük?" sorusu belirdi. Cevabı çocukluğumuzda yatıyor.

UCLA Mimarlık Okulu: Teknolojinin Sıvılaşması

California'nın en ilginç mimarlık okullarının birinden güncel mimarlık "haber"leri... Haber sözcüğü burada adı geçen okulda yapılanların haber olarak nitelenecek kadar sabitlikten uzak ve yeni oluşunu tanımlıyor.

Engelli Karadeniz!

Karadeniz Bölgesi'nde de engellilerin hayata katılım engeli belediyelerin sorunlara yanlış yaklaşımları yüzünden çözülememektedir.

Dünya'ya Giriş Öğrenci 9, Tam 13 TL

Böyle giderse tüm dünya müzeleşecek mi?

Atatürk Orman Çiftliği Surlarındaki İlk Gedik

Bu yazı ile 2006 yılında AOÇ ile ilgili talan süreçlerinin başlangıcını oluşturan yasal süreci anlattım.

Fikirler, Yapılarda da Yaşar

Birey, içinde bulunduğu mekana fiziksel gereksinimler dışında anı anlamları da türetir. Bu anılar, yapının ta kendisi olarak da ortaya çıkabilir. Tahrip edilen her tuğlada, dökülen her sıvada o toplumun belleğinden de bir şeyler koparırsınız.

Mimar Ali Kayboldu

Kaybettiniz Ali'yi. Mesleğini çok seven, sizden bir şeyler öğrenmek isteyen, sizin çalıntı veya devamlı birbirini tekrarlayan projelerinize ufak da olsa katkı sağlayabilecek bir beyni kaybettiniz.

İstasyon Binalarının Kentteki Anlamı Üzerine Düşünceler

Prof.Dr. Gülşen Özaydın ve Arş.Gör. Saadet Tuğçe Tezer'in hazırladığı bu yazı Haydarpaşa – Bostancı arasındaki istasyon binalarını ele alarak Anadolu Yakası'nın kentsel gelişiminde ve kent hafızasının oluşmasındaki rolünü irdeliyor.

Karadeniz'de Atipik Bir Kent: Sinop

Hem keyifli bir etkinlik izlemek hem de bu ilginç Karadeniz kentini görmek isteyenler yollara düşsün derim.

Ömer Selçuk Baz

Yalın Mimari Tasarım Hizmetleri Ltd. kurucu ortaklarından olan mimar.

1978 yılında Almanya'nın Nürnberg şehrinde doğdu. Lisans eğitimini 2002 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi'nde tamamladı. 2002 yılında yüksek lisans çalışmalarına Viyana Teknik Üniversitesi'nde başladı. Öğrenciliği süresince çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmlarda ödüller kazandı. Yüksek lisans çalışmalarına paralel olarak Atelier Stelzhammerde konut, alışveriş merkezi ağırlıklı olmak üzere çeşitli mimari projelerde görev aldı. 2005 yılında Türkiyede açılan TC Merkez Bankası Bursa Şubesi yarışmasında 1. ödülü alarak ortağı Didem Durakbaşa ile birlikte İstanbul'da Denge Mimarlığı kurdu. 2005-2010 yılları arasında ulusal ve uluslararası proje ve yarışmalar için tasarımlar üretti. 2011 yılında Yalın Mimarlığı kurdu.Çalışmalarına Yalın Mimarlık bünyesinde devam ediyor.
Projeleri