+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

ARKIV’de 2017

Geçtiğimiz yıl Arkiv.com.tr’de yayınlanan proje, mimar ve ofisleri sayısal olarak değerlendirdik.

Sucuzade Mahallesi Kentsel Tasarım ve Proje Yarışması Sonuçlandı

Seyhan Belediyesi tarafından 1 Nisan 2016'da ilan edilen, serbest, ulusal ve iki aşamalı olarak açılan yarışma sonuçlandı.

Yapısal Çelik Sektörünün Aktörleri 15. Yapısal Çelik Günü'nde Buluşuyor

Yapısal çelik sektörünün buluşması 18 Aralık'ta İstanbul'da gerçekleşiyor.

"Pek çok tipolojide deneyimli olduğumuz için seçim yaparak istediğimiz projeyi alıyoruz"

Sabri Paşayiğit ile ofisi, gündemdeki projeleri keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sabri Paşayiğit

Sabri Paşayiğit 1977 yılında Kayseri'de doğdu. 2001 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık bölümünden mezun oldu.

Öğrenim süreci boyunca büyük şantiyelerde ve tasarım ofislerinde sürdürdüğü 5 yıllık çalışmanın ardından 2002'de Zafer Murat ile birlikte REM Mimarlık Ofisini kurdu. 2011 yılında ofisin ismi Sabri Paşayiğit Design Office olarak değişti.

"Mimarlık; insani fonksiyonları karşılayan mekânları oluşturma becerisidir. Bu becerinin en önemli etkenlerinin insan ve fiziksel çevre olduğuna inanıyorum. Yapıların mutlak bir şekilde çevre ile uyumu şarttır. Yapılar çevre ve iklim şartlarına göre yapı ve dış kabuğu birlikte düşünülerek tasarlanmalıdır. Yapıların ölçek/oran kavramının yüzyıllardır tartışıldığı düşünülürse, yapıların insan ölçeği dışına çıkmaması ve bu oranın mimar tarafından hiçbir kuruluş ve kurumun baskısı olmadan oluşturulması gerekmektedir. Yakın gelecekte Türkiye'de ve dünyada mimarlık adına sınırların zorlanacağını umuyorum. Taşıyıcı problemlerinin çözülmüş, kendi enerjisini üreten, çevreye duyarlı yapıların çok daha fazla örneklerini göreceğiz. Yapı sınıflandırılmasının verimlilik ve çevre duyarlılığı üzerinden olacağına inanmaktayım."