+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

TSMD 12. Mimarlık Ödülleri Sahiplerini Buldu

TSMD 12. Mimarlık Ödülleri Töreni, mimarlık ve yapı sektörünün paydaşlarının geniş katılımıyla 27 Ocak 2017 tarihinde Ankara Bilkent Otel’de düzenlendi.

39.Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul Kapılarını Açtı

Dünyanın beş büyük yapı fuarından biri olan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 10 Mayıs tarihinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı.

39.Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 10 – 14 Mayıs’ta Türk Yapı Sektörünü Buluşturuyor!

Bilgi ve İş Platformu olan Fuar, “İş Geliştirme Platformu” ve “Mimarlık ve Mimarlık Kültürü” yapı profesyonellerine ışık tutuyor.

Tasarım Bilkent 16' : İstanbul'dakilerden Daha İyi

Ankara'nın tek ve en büyük tasarım ve mimarlık etkinliği olan Tasarım Bilkent'in altıncısı 9 Nisan'da Bilkent Üniversitesi Tasarım ve Mimarlık Topluluğu tarafından 250 kişinin katılımıyla Türkçe ve İngilizce olmak üzere, iki dilde gerçekleştirildi.

11. TSMD Mimarlık Ödülleri Sahiplerini Buldu

11. TSMD Mimarlık Ödülleri Töreni ve Yeni Yıl Balosu, mimarlık ve yapı sektörünün paydaşlarının geniş katılımıyla 18 Aralık Perşembe akşamı Sheraton Ankara Otel'de düzenlendi.

Ankara’yı Değiştiren Projeler 10/10 Forumları: 8/10 Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Merkezi

TSMD – MİMARLIK MERKEZİ’nin 2013 senesi itibariyle başlattığı ANKARA’YI DEĞİŞTİREN PROJELER 10/10 FORUMLARI, TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ BİNASI ile devam ediyor.

Bugünün Türkiye’sinde Mimarlık Tartışmak?

"Bugünün Türkiye’sinde Mimarlık Tartışmak?" konferansı İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğiyle 8-9 Ekim 2015'te yapılacak.

Tasarım Bilkent'16

Tasarım Bilkent etkinliği 9-10 Nisan'da Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi'nde yapılacak.

Sürdürülebilir Mimari Deneyimleri

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Kulübü'nün düzenlediği, konuşmacıların sürdürülebilirliğe dair görüş ve düşüncelerini kendi projelerinden örnekler vererek deneyimlerini paylaşacakları panel 11 Nisan'da BAÜ'de yapılacak.

Sürdürülebilirlik Ödülü 2013

Ödüle son başvuru tarihi 28 Şubat 2013.

Arkitera İşveren Ödülü 2012

Ödüle son başvuru tarihi 15 Ekim 2012.

"Farklı Kültürlerle İletişim Kurmak Cazip Geliyor"

Bu ay İş Üstünde'de Avcı Architects'in kurucularından Selçuk Avcı ile Afrika'da tasarladıkları kongre merkezi projesini konuştuk.

"Sürdürülebilirlik Anlayışı Kalem Daha Kağıda Değmeden Ortaya Konmalı"

Avcı Architects ve danışmanlık firması Urbanista'nın kurucusu Selçuk Avcı ile, sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımı, Türkiye'de yeşertmeye çalıştığı entegre tasarım ve bunun için yapılması gerekenleri konuştuk.

“Kıyı Kenti” İzmit

Şu anki haliyle fiziksel olarak yanı başında yer alan suya dokunamayan kentin durumu, gündelik hayatın çok yönlü açılımına ve çeşitlenmesine de ket vurmaktadır.

Kocaeli'nin Cumhuriyet Dönemi Kayıpları

Yapılan çalışmada ‘Kocaeli’nin kaybı’ olarak nitelendirilen binaların kent içinde fiziksel kayboluşu anlatılarak, en sonunda toplumun hafızasından silinmesine neden olan değişkenlere dikkat çekilmektedir.

Köyden İndim Şehire, Şaşırdım Birdenbire

Ali Nesin'in sosyal medyada yer alan Taut'un Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) binasına saldırısı mimarlığı ne kadar az paylaştığımızı gösteriyor. Bunu fırsat bilerek biraz Taut hakkında sohbet edebiliriz diye düşünüyorum.

Kentsel Bir İmge Olarak İzmit Halkevi

Seyfi Arkan’ın İzmit Halkevi binası, İzmit’in caddelerinde ve meydanlarında yeni yapılacak yapıların “sanat değeri taşıyan yapılar” olması gerektiğini vurgulayan Hermann Jansen’e hakkını vermiştir.

Kocaeli’de Sanayinin Gelişimi ve Sanayide Mekânsal Değişim

Kocaeli sanayi artık sadece üretimi hedeflemek yerine, daha yenilikçi, çevreci, rekabetçi ve teknoloji odaklı olmak durumundadır. Bu nitelikteki sanayinin gelişebileceği kentsel mekân kalitesinin sağlanması yakın geleceğin temel konusu olacaktır.

Selçuk Avcı

1961 yılında doğan Selçuk Avcı, Londra ve İstanbul’da yerleşik olan Avcı Architects’in kurucusu ve Urbanista Gayrimenkul Danışmanlık Şirketi’nin kurucu ortağıdır.

1989 yılında kendisine ait ilk özel şirketi Londra’da Avcı Jurca Architects adı altında kurdu ve sonrasında Londra, İstanbul, Budapeşte ve Belgrad’da yerleşik olan multidisipliner bir tasarım öncüsü stüdyoya dönüştürdü. Konut sektörü, ticari sektör, ofisler, perakende, sanat, spor, hava alanı tasarımı, sağlık hizmetleri ve yüksek eğitim kurumları alanlarına yönelik çok çeşitli programların tasarım ve idaresinde birçok kişisel deneyime sahip olan Avcı ekolojik tasarım ve enerji tasarrufunu ön planda tutan mimari anlayışıyla bir çok projeye imza attı.

Londra’da Architectural Association’ da, Delft’de TU’da, Ljubljana’da Fakulteta za Arhitekturo’da mimarlık dersleri veren Avcı, İstanbul’da Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümünde stüdyo yürüttü ve ITÜ’de stüdyo dersleri verdi. Halen ekolojik tasarım üzerine zaman zaman atölye dersleri ve konferanslar vermektedir.

Yürüttüğü projeleri ve uygulanan yapıtları ulusal ve uluslararası sayısız ödül kazandı ve çalışmaları birçok dergide yayınlandı. Bunlardan en dikkate değer olanı, şirketi Avcı (Jurca) Architects’in “İngiltere’nin 50 En İyi Genç Şirketi Rehberi”nde yer almasıdır. Avcı’nın tasarım direktörü olarak 1989 yılında Avrupa Birliği Enerji Tasarruflu Mimari Yarışmasında ilk birincilik ödülünü kazandı ve Londra’da Energy Conscious Design Architects tasarım direktörü iken yaptığı projelerle 1998 yılında RIBA Bölgesel Ödülü’nü aldı. Avcı tarafından projelendirilen Ankara’daki Türkiye Müteahhitler Birliği Binası Londra’da Building Magazine tarafından “En İyi Uluslararası Proje”, 2014 Sign of the City Ödülleri’nde ise “En İyi Mimari Proje” seçildi. Türkiye Müteahhitler Birliği Binası aynı zamanda 11.Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) Mimarlık Ödülleri’nde "Yapı Ödülü" ve sürdürülebilirlik nitelikleriyle de LEED Platinum Sertifikası almaya hak kazandı.