+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Acarkent MB Evi

Studio EG Mimarlık tarafından tasarlanan ve uygulaması yapılan ev İstanbul Acarkent’te bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Doğa içinde dingin, huzurlu ve sessiz barınak MB Evi bahçe yaşam alanları katı, giriş yaşam alanları, misafir katı ve yatak odası katından oluşmaktadır.

Yaklaşık olarak 850 m2 arsa üzerine kurulu olan bu konut Beykoz’un doğallığını ve sadeliğini içinde barındırıyor. Projede esas olan sadelik, doğallık ve minimize edilmiş renkleri kullanarak doğa içinde doğaya izole olan bir konut tasarlamak.

Kullanıcıların gün içinde yoğun iş temposunu, yorgunluklarını ve streslerini atabilecekleri, dingin aynı zamanda sessiz ve en sade biçimde ergonomiyi esas aldığımız bu projede, Açık havuz, meyve bahçesi, güneşlenme terası, yemek bölümü, açık teraslar ve hobi odaları, sinema odası, sauna, spa, jakuzi, küvet, bahçe duşu, kitap okuma alanları gibi mekanlar kullanıcılarına gün içi yorgunluktan ve stresten arınmayı hedeflemiştir.

Ayrıca proje içerisinde komplike biçimde adapte edilmiş akıllı ev sistemi bulunmaktadır, bu sistem sayesinde kullanıcılar kendi yaşayış biçimlerine göre önceden hazırladıkları senaryolar ile konutun aydınlatma, perde kontrolü yerden ısıtma sistemi, ses sistemi, iklimlendirme gibi işlevleri isteğe bağlı olarak çalıştırıyor ve hazır hale getiriyor. Projede yatak odası katı zemin ve duvar beyaz ahşap ile tasarlanarak, manzarası ve doğası gereği en sade şekliyle dengeli ve ferah mekânlara kavuşmuştur.

Proje de Doğal ahşabın üç rengi kullanılmıştır. Beyaz doğal ahşap, meşe doğal ahşap ve siyah doğal ahşap. Ahşap rengini sade üç karaktere ayırarak kullandığımız projede genellikle, beyaz, siyah gri ve ahşap rengi hâkim olmuştur.  Projede Yer altına bir de şarap mahzeni mekânı oluşturulmuştur.

Mahzene salon içinden cam kapak sayesinde gemici merdiveni ile ulaşarak yer altına inme hissi verildi. Bu mekânda doğallık, yer altı havasına büründürecek doğal taş ve ahşap malzemeler kullanıldı. 

Salon Ve holler yine zeminde doğal beyaz ahşap kullanarak mekânda netlik ve sayısal aritmetik modern geometrisiyle tasarlanmıştır. Bahçe katı salon ve giriş katı salon arasında kat galerisi bulunmaktadır, bu galerinin önünde iki kat boyunca bulunan ışıklık doğraması, maksimum gün ışığını içeri alarak iki yaşama mekânını da oldukça aydınlatıyor ve bahçeden aldığı ağaçların ve ormanlık alanın yeşil yansımasını beyaz ağırlıklı iç mekânlara dağıtıyor. Konutta teknik kısımlara da alanlar ayrılmış durumda, Çamaşır odası ve temizlik odası, kazan dairesi mekanik oda, akıllı sistem odası, otomasyon odası, dış depo ve bahçe malzemeleri deposu, müştemilat konutu ve garaj dairesinden oluşmaktadır.

Details
Project Location: Beykoz, İstanbul
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Ana Yüklenici: Studio EG Mimarlık
Peyzaj Mimarlığı: Bahçe Dünyası Peyzaj Danışmanlık
Lighting Project: Nasa Aydınlatma
Mechanical Project: Klites Mühendislik
Electrical Project: Berker Türkiye
Photography: ALTKAT Architectural Photography
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2017
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2018
Building Plot Area: 850
Total Construction Area: 1,150

Pin It
Architectural Offices
Architects

Emre Eslek

Gökhan Gökhan