+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

AG Evi

15 yıl önce inşa edilmiş yüksek bloklardan oluşan sitenin kullanıma hazır bir dubleks dairesinin planı, yeni ev sahiplerini bulmasıyla, onların ihtiyaçları doğrultusunda yeniden tasarlanmış.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Genç ev sahipleri ve 2 küçük çocuğu için mevcut sınır ve m2 içinde planın tamamen değiştirilmesiyle daha kullanışlı hale geldi. Yaklaşık 8 ayda tamamlanan proje, ev sakinlerinin yerleşmesi akabinde üst kat daireyi de satın almalarıyla evde yaşam başladıktan sonra da devam etti. Bu katın dubleks daire ile birleştirilerek tamamen çocuklarının ihtiyaçlarına yönelik tasarlanması talep edildi.

Çalışılan ilk dubleks daire alt katında binanın ön cephesinden, üst katında ise arka cephesinden daire özel bahçelere sahipti. Giriş katta yatak odaları ve hobi odası; alt katta ise mutfak ve yaşam alanı bahçeye açılacak şekilde düzenlendi. Dairenin orta kattaki ana girişi genişletilerek, holün hemen karşısında yer alan merdiven kovası cam bir duvarla çevrelendi.  Şeffaflık, bu kattaki yaşam ile alt kattaki yaşam ve fonksiyonların ilişkisini bağlarken; yatak odaları ve ikinci aşamada devreye girecek çocukların katına giden bir koridor da aynı hole açıldı. Ev sahiplerinin ağırlıklı zamanlarının geçeceği en alt katta mutfak, kütüphane, televizyonun da olduğu yaşam alanı bahçeye açılacak şekilde planlandı. Yatak odaları, yardımcı ve çamaşır odası giriş katta düzenlendi. Bu katta yatak odalarının açıldığı bahçeden ulaşılan hobi odasında profesyonel mutfak olarak tasarlandı. 

İkinci aşamada yatak odalarına bağlanan çocuk katında; oyun odası, yardımcı odası, oyuncak deposu ve spor odası bir bölüm; iki çocuğun yatak odaları ayrı bir bölüm olacak şekilde bir merdivenle alt katta ebeveyn yatak odası koridoruna bağlandı. Böylece ebeveyn yatak odasından çocuk yatak odalarına erişim kolaylaştırıldı.

2 yaşında erkek ve 4 yaşında kız çocuğunun aynı mekan içinde birlikte ya da ayrı ayrı oyun oynayabilecekleri, aktivite yapabilecekleri ve enerjilerini atabilecekleri şeklinde düzenlendi.

Çocukların kendi alanında özgürce hareket edebilmesi için tasarımlar çocuk ergonomisi, oyun esnasındaki güvenliği göz önüne alınarak tasarlandı. Tüm mekanlar, mobilya ve aksesuarlar çocukların yaşlarının büyümesi değişecek kullanımlar düşünülerek tasarlandı.

Çocuk katı, oyuncaklar, kitaplar, resimlerle onların renklendirerek projeyi devam ettirebilmeleri için özellikle yalın bırakıldı.

Details
Project Location: Ankara
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Construction Drawings: Simla Yüzgeç
Photography: Levent Songür, Elif Düzel, Simla Yüzgeç
Project Start Date: , 2017
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2018
Total Construction Area: 420 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Belgin Koz

Simla Yüzgeç