+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Alternatif Bank Genel Müdürlük Binası İç Mekan Tasarımı

Vadistanbul’da bulunan Alternatif Bank Genel Müdürlüğü iç mekan tasarımı Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Alternatif Bank, Abank’ın Commercial Bank ile birleşmesi sonucu yeniden yaratıldı. Bu sürecin bir parçası olarak bankanın yeni kimliğine uygun logo ve grafik tasarımlarının yanı sıra bu kimliğe uygun bir genel merkez binasına da ihtiyaç duyuldu. İstanbul da önemli bir lokasyona sahip olan, orman manzaralı, ulaşımı kolay, konutların yanı sıra alışveriş merkezine ve ofislere yer veren Vadistanbul projesinde yerini alarak Alternatif Bank’ın amacı üç farklı merkezini bir araya getirmek oldu. 

Bizim birincil amacımız Alternatif Bank ailesi için bir ev yaratmak oldu. Şehrin üç farklı noktasından gelen çalışanların, aynı noktada aidiyet hissine sahip olabilmelerini amaçladık. Projenin başında çalışanların beklentilerini anlamak adına onlarla bir çalışma yaptık. Bu çalışmanın bir getirisi olarak çalışanların konforlu bir çalışma ortamından neler bekledikleri başta olmak üzere onların özel hayatlarını oluşturan hobilerini, tercih ettikleri kıyafet ve araba markalarını tahmin etmeye çalıştık. Bu interaktif çalışmamızın sonucunda cevaplarının genellikle mutedil olduklarını gördük. Ancak Alternatif Bank’ın yeni kimliğine hizmet etmek adına tasarımımız ile onların beklentilerini biraz daha yenilikçi seçimlere yönlendirmeyi hedefledik.

Binanın bütün katlarında, yönetim katlarını ayrı tutarak, aynı mimari dile sahip bir tasarım yapmayı başardık. Katlarda bulunan sosyal alanlar ve binanın üç noktasına yerleştirdiğimiz üç ana toplanma noktası, 2. katta bulunan kokteyl alanı, 4. katta bulunan spor salonu ve 8. katta bulunan terasa açılan kafe alanı, ile çalışanlara iş dışında bir araya gelebilecekleri, sosyalleşebilecekleri, streslerinden uzaklaşabilecekleri ve keyif alabilecekleri alanlar sunduk.

Binanın en üstte bulunan son iki katı, 12. ve 13. katlar, yönetim katları olarak ayrıldılar. Bu katlardaki malzeme ve renk seçimlerinin hem Alternatif Bank’ın yenilikçi, genç ve dinamik kimliğinin altını çizer hem de refahını ortaya koyar nitelikte olmasına özen gösterdik. Binanın geri kalan katlarında malzeme ve renk seçimleri yalın tutulurken, çalışma alanının açık ofis olarak geniş tutulmasına ve bu alanlara doğal ışık sunulmasına dikkat edildi. Tavanlardaki kaset döşemelere sadık kalınarak yüksek tavanlı ferah çalışma ortamları yaratıldı. Özellikle tüm katlarda esnek tasarımlar ile değiştirilebilir alanlar bırakarak ofisin banka çalışanlarının ileride değişebilecek kullanım şekillerine ayak uydurabilmesini amaçladık.

Otoyoldan görünen bu yeni bölgenin bir parçası olan binada Alternatif Bank yeni kurumsal kimliğini sunmaktan gurur duymakta. Yenilikçi ve dinamik kimliklerini yansıtan, uygun çalışma ortamlarının yanı sıra muazzam sosyal alanları bulunan bu genel merkez binasında Alternatif Bank çalışanlarının gururla dolu ve daha mutlu birer iş hayatına sahip olacaklarına eminiz.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Kağıthane
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Alternatif Bank
Ana Yüklenici: Oğuz Bayazıt Mimarlık
Proje Yöneticisi: İŞTE Proje Yönetimi
Mekanik Projesi: MEP Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Toplam İnşaat Alanı: 13,000 m²

Pin It
Mimar

Kerem Erginoğlu

Hasan Çalışlar

Romain Cadoux

Natali Koçyan Gazeroğlu

Sezen Bilge

Yasemin Hacıkura

Duygu Uzunalı

Aslı Germirli

Ezgi Mete