+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Anadolu Veri Merkezi

KKB Kredi Kayıt Bürosu’nun düzenlediği davetli yarışmayı kazanan Manço Mimarlık tarafından tasarlanan tesis, veri merkezi alanlarını ve ek binalarını içeriyor.

KKB Kredi Kayıt Bürosu’nun düzenlediği davetli yarışmayı kazanan Manço Mimarlık tarafından tasarlanan tesis, bankacılık sektöründe Türkiye’nin en büyük veri merkezi alanlarını ve ek binalarını içermektedir. Mimari ve mühendislik projeleri, geniş bir danışman ekibi ile işbirliği içinde Uptime-Tier 4 ve LEED Gold yeşil bina sertifikalarını alacak nitelikte geliştirilmiştir. 

Yerleşim planı, Ankara’da yer alan 43.000m² büyüklükteki arsada en verimli veri merkezi alan kullanımını ve 1. Etap faaliyete geçtikten sonra 2. ve 3. Etap inşaatların tesisin işleyişini bozmadan yürütülebilmesini sağlayacak biçimde çözülmüştür.

En üst düzeyde güvenlik önlemlerinin alındığı tesiste arsanın Güney tarafında tek bir ana giriş planlanmıştır. Arsanın Batı kenarında sonraki etapların inşaatı için de kullanılacak ikincil bir giriş çözülmüştür.

Tüm etaplar tamamlandığında 3 ayrı veri merkezi arasında kesintisiz sunucu ekipmanı dolaşımını sağlamak adına tüm yapılar tek bir kotta düzenlenmiştir. 

Merkezi bir konumda planlanan ve tüm tesisin güvenlik, IT, mekanik ve elektrik yönetim alanlarını içeren Destek Bina ile 3 veri merkezinin de operasyonlarının tek noktadan yönetimi sağlanmıştır.

Veri merkezi yapıları, projenin en başında belirlenen soğutma-havalandırma ve kablolama esasları doğrultusunda zemin katta sunucuların, hemen üzerinde ise mekanik cihazların yer aldığı tesisat katı olarak çözülmüştür. 

Gerek yağmur suyunun tahliyesi, gerekse de ileride kullanılması düşünülen güneş panellerinin yönlenmesi açısından büyük oranda güney yönüne eğimli bir çatı mimari tasarımın çıkış noktası olmuştur. Tesisteki tüm yapılar aynı tasarım diline ve renge sahip metal kenet çatılar ile örtülmüş, çatı yüzeyleri geniş veri merkezi yapılarında 3 farklı dilime bölünmüştür. Değişik açılarda kırılan çatı eğimleri ile dinamik yapı kütleleri elde edilmiş, ayrıca kazı ve dolgu ile dümdüz edilen topografyanın inşaat öncesi durumuna gönderme yapılmıştır. 

Veri merkezi yapılarında sunucu kiralayacak firmalara hizmet edecek Müşteri Operasyon Merkezi Binası tamamen bağımsız bir yapı olarak arsanın güney kenarında planlanmıştır. Arsa içi araç dolaşımı hattına uygun olarak yaklaşık 100m genişlikte ince uzun kat planları olan yapının gerek güney taraftan tesise gelenleri karşılaması, gerekse de geniş kütlesi ile arkasında yer alan veri merkezlerini yoldan gizlemesi amaçlanmıştır.

Ayrık duran Müşteri Operasyon Merkezinin çatısı dar kenarlarda cephe yüzeyini de kaplayacak, ayrıca yapının girişleri üzerindeki saçaklar, tesis ana girişi ve Destek Birim girişi üzerini tek bir kabuk olarak örterek tüm 1. Etap yapıları birbirine bağlayacak biçimde devam ettirilmiştir.

Veri Merkezi, Destek Bina ve Müşteri Operasyon Merkezi yapılarını içeren 1. fazın yapımı 2017 yılı başında tamamlanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Sincan, Ankara
Proje Tipi: Diğer Endüstri Yapıları
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Kredi Kayıt Bürosu (KKB)
Danışman: Iain Lachlan Macdonald
Ana Yüklenici: Palmet Mühendislik
Peyzaj Mimarlığı: Senna Peyzaj, Manço Mimarlık
Proje Yöneticisi: Mentor Proje Yönetimi
Statik Projesi: Yapı Akademisi
Mekanik Projesi: MCA Mühendislik
Elektrik Projesi: Enmar Mühendislik
Tesisat Projesi: MCA Mühendislik
Çelik Projesi: Yapı Akademisi
Altyapı Projesi: Enmar Mühendislik, MCA Mühendislik
Yangın Güvenlik Danışmanı: Karina
Şantiye Yöneticisi: Metin Karabulut, Okan Saçlı
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 43,000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 21,813 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Manço

Zühtü Usta

Zeynep Ceren Erdinç