+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Arkvista Apartmanı

Arkvista apartmanı İstanbul’un bir zamanlar yazlık olarak kullanılan semtlerinden biri olan Caddebostan’da bulunuyor.

Projenin tasarımcısı ArkiZON Mimarlık anlatıyor: 

Semt yıllar içinde dönüşüm geçirmiş ve bugünkü sakin yerleşim yeri görünümünü almıştır. Bugün­lerde Caddebostan ve çevresin­deki semtler bir başka dönüşümün içinden geçmektedir. Eskiyen ve depreme dayanıksız binaları yenilemek amacıyla başlanan kentsel dönüşüm hareketi kapsamında tasarlanan, eski adıyla Sema yeni adıyla Arkvista apartmanı günü­müz çağdaş mimarlığının izlerini semte taşıyarak dönemin izini bırakan yapılardan biri olmuştur.

Bina ana sahil aksının bir arka parselinde yer alan dikdörtgen bir arsaya sahiptir. Bu yüzden binanın geniş cephesi dar bir ara sokağa bakarken, dar cephesi Cemil Topu­zlu Caddesi’nin yoğun trafiğine ve 4. kattan itibaren adaların da içinde bulunduğu bir deniz manzarasına bakmaktadır. Böylece dar ceph­esinde geniş bir vistaya sahip binanın plan şeması ön tarafta geniş bir balkon ve salon arkaya doğru mutfak, odalar ve banyoların yerleştirilmesiyle katta tek daire olarak planlanmıştır. Balkonların bulunduğu denize bakan cephe yansıyan güneş ışığının hareketinin gözlemlenebileceği, bütün cepheyi dikey olarak kat eden tek bir çizginin hareketiyle şekillenmiştir. Bu çizginin geçtiği hatta balkon noktasal olarak geriye çekilmiş böyl­ece bu hareket plana da yansımıştır. Her katta benzersiz ve kendine özgü kırıklı bir plan şeması yaratan bu hareket, yeterli büyüklüğe sa­hip balkonların kullanım alanlarını daraltmamıştır. Binanın bostancıya doğru tüm sahil hattından algılanan geniş cephesi genişliğinin yumuşatılması amacıyla dar dikey panellerle bölünmüştür. Bu pan­eller on dört kat boyunca devam etmekte ve giriş katında da kesil­meyerek yere basmaktadırlar.

Malzeme olarak gökyüzünü yansıtan paslanmaz görünümlü alucobond malzeme ile hafifliği nedeniyle kalesinterflex taş görünümlü paneller kullanılmıştır. On dört katlı binanın yüksekliğini dengelemek amacıyla dikey pan­eller her üç katta bir yatay alucobond elemanlarla kesintiye uğratılmıştır. Peyzajda aralarında çimlerin yeşerdiği taş bloklar kullanılmış ve bahçe yoğun yeşil alan olarak bırakılmıştır. Parselle sokak arasına kamusal alanı baskılayan yüksek bir duvar yapılmamıştır. Sınır bitkilerle çizilmiş böylece apartman girişi sokağın görsel bir parçası olmuştur.

Map
Details
Project Location: Kadıköy, İstanbul
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Architectural Project Team: Elvan Arıker, Canan Şen Öztabak, Elif Erkmen, Bahar Nama
Employer: Arkkon Yapı Mühendislik
Ana Yüklenici: Arkkon Yapı Mühendislik
Peyzaj Mimarlığı: Yeşilvadi Bahçe ve Fidanlığı
Projcet Manager: Elvan Çalışkan
Lighting Project: Hi - Tec Aydınlatma
Structural Project: AKEM Proje Mühendisliği
Mechanical Project: AKEM Proje Mühendisliği
Electrical Project: AKEM Proje Mühendisliği
Photography: Ömer Kanıpak, Orhan Kolukısa, Yercekim Mimari Fotograf
Construction Site Manager: Oğuz Üçer
Project Start Date: 2014
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2014
Construction End Date: 2015
Building Plot Area: 971 m2
Total Construction Area: 3,720 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Emin Balkış

Elvan Çalışkan