Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Asayiş Bölge Müdürlüğü

40 dönümlük bir alanda yer alacak kompleks, başta Asayiş Bölge Müdürlüğü Binası olmak üzere, yedi farklı binadan oluşuyor.

Bölge Müdürlüğü ile beraber 9 şube müdürlüğü gibi ana idari fonksiyonların yanı sıra 200 kişilik konferans salonu ve toplantı salonları, ayrıca bir de yüzme havuzu yer alıyor.

Bölge Müdürlüğü Binası'nın kütle organizasyonunda güvenliği göz önünde bulundurmak amacıyla içe dönük avlulu 3 parçadan oluşan bir yapı tercih edildi. Yapıda kuzeyde ve güneyde birer adet kanat yer alıyor ve her kanat 2 adet idari bloktan oluşuyor. Her kanattaki bloklar birbirine, içinde asansör, merdiven holü, tuvalet grubu, bilgi-işlem odalarını içeren ortak servis mafsallarıyla bağlanıyor. Bölge Müdürlük Bloğu korunaklı bir şekilde bu iki kanadın arasında yer alıyor.

Binanın brüt beton cephesi, güvenlik ve iklime göre iki şekilde, avlu tipi bir yapıya uygun olarak şekilleniyor. Dış cephe olabildiğince açıklık veren, verdiğinde de rastgele bir biçimde ve güneş kırıcılarla gizlenirken, avluya ve iç sokağa bakan Bölge Müdürlüğü iç cephesi ise daha açık ve şeffaf, güneşe karşı yatay güneş kırıcılarla şekilleniyor. Kuzeybatıya bakan cephe olan Bölge Müdürlüğü girişi ise kanat bloklar tarafından korunmuş oluyor.

Kompleksin diğer binaları da güvenlik ve mimari bütünlük adına brüt beton olarak tasarlandı ve binalar tamamen içten yalıtıldı. Irak'ın yıpratıcı iklimsel özellikleri ve toz fırtınasının bina yüzeyinde kısa zamanda yarattığı kalıcı görsel rahatsızlık düşünüldüğünde, yapının brüt beton olarak şekillenmesi yerelle yorumu açısından da yapı ve yer ilişkisini güçlendiriyor.

Künye
Proje Tipi: Ofis, Karakol
İşveren: Kürk İnşaat
Ana Yüklenici: Kürk İnşaat
İç Mekan Projesi: MTK Mimarlık-Danışmanlık, Elmak Mühendislik, MTK Mimarlık-Danışmanlık
Proje Yöneticisi: Cihan Kayaçetin
Statik Projesi: Kınacı Mühendislik
Mekanik Projesi: Elmak Mühendislik
Elektrik Projesi: Kınacı Mühendislik, ESAN Epd Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 41.110m2
Toplam İnşaat Alanı: 12,500 m2

Pin It
Mimar

Mert Kayasü

Cihan Kayaçetin

Sezin Arkun

Buket Yıldırım