Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Assembly Buildings

Urbanjobs, Assembly Buildings’in 14.000 m2’lik yeni ofis konseptini tasarladı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Urbanjobs’ın zarif ve iddialı çizgisini bir kez daha ortaya koyduğu söz konusu tasarım, üst segment paylaşımlı ofis sistemleri sunan ve buna bağlı olarak ortak çalışma alanlarını, özel süitleri, etkinlik alanlarını, sosyal alanlarını topyekün ele alan, İstanbul’da merkezi ofislerin yanı sıra, birçok üst segment konaklama tesisinde de hizmet veren Assembly Buildings için tasarlandı.

Urbanjobs’ın tasarladığı söz konusu 14.000 m2’lik alan ise, Assembly Buildings’in İstanbul’daki en kapsamlı ve en çok tesisi içinde barındıran bir “building community” oluşturma amacıyla kurgulandı. Toplam bir yıla yayılan düşünsel ve pratik tasarım sürecinin sonunda ortaya çıkan kat planları, tasarlanan yaşayış biçimi, kiralama yapan binlerce kişinin aynı anda kullanacağı, birçok farklı mahali ve birçok programı içinde barındıran bir yapı haline geldi.

Konaklamanın olmadığı bir oteli andıran, concierge hizmetlerinden kargo dağıtımlarına, konferans salonlarından çoklu kullanımlı etkinlik alanlarına, 4 katı birbirine bağlayan düşey bahçelerden pilates stüdyolarına, all-day restoranlardan ortak çalışma hacimlerine, bardan dinlenme odalarına kadar sayısız ve çok fonksiyonlu bir sistem kurgulandı.

Sayısı yaklaşık 20’yi bulan, içinde restoranları, konferans salonlarını, kat bahçelerini ve galeri boşluklarını, tarım bahçelerini barındıran tesislerin aynı anda başka kullanıcı veya kullanıcılara tesis edilebildiği gibi, bu tesislerin aynı anda birçoğunun birleştirilmesi ile daha büyük etkinlik alanları oluşturabilen, bunu yaparken açık ve kapalı alan ihtiyaçlarını aynı anda verebilen akışkan mekanlar kurgulandı. Söz gelimi, aynı anda tesis içerisindeki çalışan binlerce kişinin bir kısmı bir konferansa katılırken, bir kısmı pilates stüdyolarında pilates yapabiliyor, bir kısmı all-day restoranlarda iş sohbetlerini yaparken bir kısmı 4 kata yayılan düşey bahçelerdeki açık alanda çalışabiliyor, bir grup ise, birleştirilmiş 4 toplantı odası ve onlara tahsis edilmiş bir kat bahçesinde iş toplantısı yapabiliyor, bunun yanı sıra 3-4 kişi aynı anda podcast stüdyolarından yayın yapabiliyor. Oluşturulan bu devasa ve kompleks topluluk, mekanın farklı mahallerinde, farklı zamanlarda ve farklı etkinliklerinde kesişiyor.

Tüm kullanıcıların ışık alması ve enerji sarfiyatını azaltmak için tüm çalışma alanları pencere kenarlarına, depo, hazırlık mutfağı, kargo merkezi, vestiyer alanları ve ıslak hacimler ise kabuğun içine çekilmiştir. Yapının ortasında taban alanı 150''''''''''''''''şer m2’den oluşan ve 4 kat yüksekliğinde galeri boşlukları bulunmaktadır. Urbanjobs, bu boşlukların birinde, iki katı birbirine bağlayan ve basamak yerine kotlanarak yükselen, her bir kotunda da sosyalleşme olanağı sunan bir yapı tasarlarken, diğer 4 katlı bloğun zemin katında, 4 kattan da görünecek ve dev bir saksıyı andıran bir strüktür inşa etmiş, bu strüktürü üst katlardaki koridorlardan bakar kişiler için bir vaha yaratırken, strüktürün zemin kotu ise sosyalleşme alanı olarak kurgulanmıştır

Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Assembly Buildings & İş Portföy
Proje Yöneticisi: Cushman & Wakefield
Aydınlatma Projesi: Planlux
Proje Başlangıç Yılı: 2021
Proje Bitiş Yılı: 2021
Toplam İnşaat Alanı: 14.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Murat Dede

Gizem Korkmaz

Hakan Yardım

Esra Saklı

Ufuk Seçgel

Zuhal Şenel

Yasin Gezgiç