+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Assos Taş Ev

Assos merkezi yakınlarında 210 m²'lik arazi için tasarlanan tek kişilik yığma taş konut yapısı, civarda bulunan yerleşimin temel noktalarını tasarım içinde sorgulamıştır.

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı olan Assos, köklü ve zengin bir tarihe sahip olan antik bir kenttir. İlk yerleşimi MÖ 6 yy a dayanmakta olan Assos ve çevresi, çeşitli uygarlıklara ve kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Günümüzdeki yerleşimi, özellikle Behramköy ve civarı ise Osmanlı döneminden kalmakta olup, genel tutumu klasik Anadolu taş ev mimarisine dayanmaktadır. Ege'de baskın olan Anadolu taş ev mimarisi, pratikliği ve işlevselliği ön planda tutmaktadır.

Assos'un merkezine yaklaşık 25 km uzakta olan Koruoba Köy'ünde yer alan araziye tasarlanan konutun, coğrafyanın etkisinden dolayı yığma taş olmasına karar verildi. Tek kişi için tasarlanması nedeniyle bütünsel mekan anlayışının sağlanması tercih edildi. Mekanların ağır yığma taş duvarlarla bölünmesi yerine ferah bir açık mekan hedeflenmiştir. Bunun için hacimde baskın olan yığma duvarların, konutun ihtiyacı olan fonksiyonlara hizmet etmesine karar verilmiştir. Giriş, şömine, vestiyer, raf vb. diğer fonksiyonları içeren ve bahçe girişini sınırlayarak oluşturan duvar, evin içinde hacim organizasyonunu da oluşturmaktadır. Zemin katta giriş, salon, açık mutfak ve banyo bulunmaktadır. Fonksiyonları toplayan bu duvar aynı zamanda zemin kat ile asma kat arasında bağlantıyı kurmaktadır. Girişin karşısında bulunan ve fonksiyonel duvarın köşesine takılmış olan merdiven ile, yatak odası ve giyinme bölümünün olduğu asma kata ulaşılmaktadır. Dikdörtgen planlı evin iki tarafı bu fonksiyonel duvarla çevrelenirken, kuzeydoğuda kalan düz yığma duvarda ıslak hacimler toplanmıştır. Mutfak, banyo ve asma kat bu duvarda çözülmüştür. Fonksiyonel duvar ile servislerin toplandığı duvar arasında kalan bölümlerde ise boydan cam tercih edilmiştir. Evin ön cephesinin tamamı cam giydirme cephe ile oluşturularak, araziye ulaşım sağlayan yol ve yaklaşık 2,5 km güneyinde kalan deniz ile bağlantı kurması sağlanmıştır. Evin kuzeybatısında bulunan arka cephede de boydan boya cam geçilerek yığma taş görüntüsü hafifletilmiş ve evin içindeki hava sirkülasyonu sağlamıştır. Mahremiyet sağlamak amacıyla araziye ulaşım sağlayan yoldan sınırlı bir giriş sağlanarak, arazinin çevresi de evin malzemesine uyumlu olarak yığma taş duvarla çevrilmiştir. Evin ana girişi yan cephe bulunmakta olup hem mahremiyeti sağlamakta, hem de yol cephesinin cam ile kaplı olması nedeni ile dış mekanla bağlantı kurmasına olanak vermektedir.

Details
Project Location: Çanakkale, Assos
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Muazzez Bodur
Consultant: Cenk Sönmez
Interior Architecture: TeamFores
Projcet Manager: Hande Aydıngün
Lighting Project: Yenigün Aydınlatma
Structural Project: Gelişim İnşaat Proje
Mechanical Project: Ekon Mühendislik
Electrical Project: Çaba Elektrik
Plumbing Project: Ekon Mühendislik
Project Start Date: 2014,
Project End Date: 2014
Construction Start Date: 2014
Building Plot Area: 210 m²
Total Construction Area: 65 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Serter Karataban

Dicle B. Özdemir

Dilara Umucu
Contributing Architect(s)
Mert Göktuğ Dedeoğlu