+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Atakule Yeni Çarşı Projesi

A Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan alışveriş merkezi, 80'lerin sonunda Ragıp Buluç tarafından tasarlanan ancak bir süredir işlevini yitirmiş olan çarşı projesinin yerini almak üzere üretilmiş.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Tasarımı Ragıp Buluç’a ait olan yapı 1980’li yılların sonunda inşa edildi. Başkent Ankara’nın simgesel yapılarından biri olan Atakule ve ona bağlı alışveriş birimleri uzun süre kullanıldı.2009 yılında yapının el değiştirmesi sonucunda yapının yeni sahibi olan Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. projede güncel gereksinimlere yönelik bazı tadilatlar ve düzenlemeleri gerçekleştirme kararı aldı.

2010 yılında başlayan yenileme projesi kapsamında alternatif çalışmalar yapıldı. İlk öneriler de mevcut yapının tüm strüktür sistemi korunarak çeşitli şemalar geliştirildi. Bu çalışmalarda kule ve kule üzerinde yer alan döner platform korunarak alt kütlede yeni gereksinimlere göre düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerin çıkış noktasını yeni işlevsel kurgunun yanısıra Botanik parkı ile kurulmaya çalışılan bir süreklilik ilişkisi oluşturdu. Bu aşamada dolaşım düzeni, botanik parkı manzarası, mağazaların büyüklüğü, konumu ve otoparkın verimliliği irdelendi, yeni bir plan şeması önerildi. Ancak mevcut bodrum kat adedi ile gereken otopark ihtiyacı karşılanamadı.

Daha sonra geliştirilen alternatif projede ise kulenin ve yakın çevresinin korunması, onu saran kütlenin ise yıkılarak yapılması seçeneği üzerinde duruldu. Bu öneride kule özel önlemlerle korunarak alt kütlenin yeni bir taşıyıcı sistem içinde ele alınması ve özellikle otopark olanağının arttırılması hedeflendi. Önerilen merkezi atriyum Botanik Parkı eksenine alınarak dolaşım alanları küçültüldü, yapının içinden çıkan kule atriyumun bir parçası olarak değerlendirildi. Teraslarla yukarı doğru açılan iç boşlukta mevcut parkla bir süreklilik ilişkisi oluşturulması, böylelikle yapıya değer katan zengin bir mekan deneyimi sağlanması hedeflendi.

Map
Details
Project Location: Çankaya, Ankara
Project Type: Shopping Mall
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı
Ana Yüklenici: Kaba İnşaat, Özka-Aysoy
Alt Yüklenici: Alia Mimarlık, Gastem, Elmak, Pimeks, Novum
Peyzaj Mimarlığı: Dalokay Tasarım Stüdyosu (DDS)
Structural Project: Yüksek Proje
Mechanical Project: Metta Mühendislik
Electrical Project: Akay Mühendislik
Fire Safety Consultant: Alara Proje Mühendislik
Project Start Date: 2010
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2018
Building Plot Area: 6,730 m2
Total Construction Area: 47,800 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ali Osman Öztürk