Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Aurum Rezidans

Aurum Rezidans Binası, İstanbul’un gelişmekte olan bölgesi Bağcılar ilçesinde bulunmaktadır.

Ticaret, spor ve konaklama eylemlerini içeren karma kullanımlı yapı sınıfına hitap etmektedir. Projenin tasarım kararları, belediyenin bölgede başlattığı soylulaştırma çalışmalarına katkıda bulunmak ve bölgeye prestij kazandırmak üzerine kurgulanmıştır.

Projeye yön veren en önemli parametreler bölgede bulunan eğitim ve spor faaliyetlerinin iç içe olmasıdır. Yakında bulunan Kemerburgaz Üniversitesi öğrencileri için alternatif bir konaklama önerisi oluşturmuştur. Parsel çevresindeki yürüme yolu boyunca oluşturulan ticari bantlar sayesinde bölgenin durağan kent hayatına hareketlilik kazandırmak amaçlanmıştır. Bu ticari bantta yer yer açılan yırtıklar sayesinde içeri ve dışarı arasındaki ( özel ve kamusal) görünmez çizgi ortadan kaldırmıştır. Yol kotundan 3 metre aşağıda bulunan ağaçları sarmalayarak oluşturulan iç avlu, yeşilin sokak kotundan algılanmasını sağlayarak davetkar bir meydan tasarımı oluşmuştur. İç avludaki odak noktası olan bu ağaçlar -3 kotunda bulunan spor salonunun da merkezinde bulunmaktadır. Bu yeşil alan etrafında oluşturulan koşu parkuru, spor için elverişli bir doğal ortam oluşturmaktadır.

Zeminden yükseldikçe yeşil dokudan kopma kaygısını ortadan kaldırmak için bazı katlarda yer yer kat bahçeleri yapılmıştır. Çatıda da uygulanan aynı yaklaşım sayesinde, bodrum kattan başlayarak binanın en tepe noktasına kadar hissedilen yeşil alan kurgusu kat bahçeleri aracılığıyla sağlanmıştır. Tasarlanan bu kat bahçeleri cephede hareket oluşturmuştur. Cephede yakalanan bu hareket sayesinde, yapı; etrafındaki diğer yapı gruplarından ayrılıp bölgede bir odak noktası oluşturmayı hedeflemiştir.

Yapının zemin ve zemin altı katları sosyal ve kültürel aktivite ağırlıklı alanlar olarak, zemin üstü katları ise konut olarak kurgulanmıştır. Konut katları öğrenciler ve bekarlar için kullanımı kolay olan normal ve dubleks 1+1 daireler olarak tasarlanmıştır. Ticari katlar ise her kesime hitap eden, hem rezidansta konaklayan hem de rezidans dışında yaşayan kentli kesim tarafından kullanılan ortak alanlar olarak kurgulanmıştır.

Tüm bu olgular bir araya getirildiğinde, Bağcılar ilçesi için karma yapı olarak tasarlanan Aurum Rezidans Binası bölgeye değer, hareketlilik ve yaşam olgusu katmaktadır.

Künye
Proje Yeri: Bağcılar, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
Ana Yüklenici: Boytorun Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 18,098 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yudum Boytorun

Semih Boytorun