+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

B Ev

Beylerbeyi'nde İstanbul Boğazı'nı seyreden bir konumda neredeyse yıkılacak durumda bulunan bir evi yıkmadan yeniden düzenlenmesi işi bizim için oldukca zor bir konuydu.

Çünkü çok problemli bir bölgedeydi. Çevresindeki bozuk yapılaşma, bozuk dönüşüm, dış etkenler, özellikle çeşitli kurumların kanunları-yönetmelikleri, 2 ay gibi kısa bir zamanda bitirilecek olması, maddi olarak minumumda tutulması... gibi sorunlar önemli kriterlerdi. Mimarinin dışında üst üste binen bir çok sorun vardı. Dış sorunlar bilinen mimari sorunların dışında bizim için ayrıca başka bir tasarım girdisini oluşturdu. Tamamen belirlenen kurallara uyarak günümüz işlevlerini karşılayacak, çevresindeki bozuk yapılaşmaya karşı dönüşümüyle basit ve sakinliğiyle orada duracak bir yapı ortaya çıkarmak bizim ilk önceliğimiz oldu.

Konuya ilk önce mevcut halinin işlevinin sorgulamasıyla başladık.ilk halinde yapıya yol cephesinden girilmekteydi. Çekirdek de batı cephesinde bulunmaktaydı. Bundan dolayı yapı boğaz manzarasına kapalıydı. Zemin katda 1 mutfak ve 4 oda bulunmaktaydı. Yaşama mekanı 20 m2 idi. Tüm odaların dış mekanla hiç bir ilişkisi bulunmamaktaydı. 1. katta da 1 mutfak ve 4 oda bulunmaktaydı. Tüm odaların boyutları işlevlerini karşılamayacak boyutlardaydı. Çatı ise derme çatma yapılmış bir kırma çatıydı. Hiç bir yalıtımı olmayan ve plastiklerle kaplanmış bu çatı bir çevre kirliliğiydi. Çalışmayan planı -cephesi ve çatısı ile yapının ilk hali hem kensiyle hem de çevresiyle bozuk bir ilişki kurmaktaydı.

Biz ilk önce girişi doğu tarafına taşıyarak yan cepheden aldık. Merdiven çekirdeğini de buraya koyarak komşu yapıya kapandık. Girişi ve çekirdeği doğu cephesine alarak tüm yapıyı Boğaz'a doğru açtık. Zemin katta ön cepheye bakan odaları birleştirerek daha kullanışlı bir yaşama mekanı elde ettik. Doğramaları yere kadar indirerek tüm mekanların bahçe ile ilişki kurmasını sağladık. Üst katta ise gereksiz mekanları atarak sadece yatak odaları oluşturduk. Tüm mekanları boğaz manzarası olan tarafa yönlendirdik. Önlerine taktığımız teraslar ile de dış mekanla ilişki kurmasını sağladık. Mevcut çatıyı tamamen kaldırdık ve ahşap kaplı teras bir çatı haline dönüştürdük. Merdiven kovasını cam bir küple buraya kadar çıkararak çatıyı da kullanıma açtık. Böylece komşu yapıların önünü kesmeyen ve daha yukarılardan bakıldığında sadece ahşap bir yol gibi gözüken sakin bir düzleme kavuştuk. Bahçesinde yaptığımız çeşitli duvarlar ile daha düzenli ve belirli dış mekanlar elde ettik. Bu düzlemlerle elde ettiğimiz dış mekan yapıyla bir bütünlük oluşturarak iç içe geçtiler.

Dış etkenlerin belirlediği kurallara tamamen uyarak basit –sade –sakin ve yeşil çevreye uyumlu bir yapı yapmaya çalıştık. Bu davranışıyla da çevresindeki bozuk yapılaşmadan sıyrılabildi. Umarım bu yeni dönüşmüş hali ile çevresindeki bozuk dönüşüme doğru bir örnek olabilir.

Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
İşveren: Tarman İnşaat
Statik Projesi: Bülent Tarman
İnşaat Bitiş Yılı: 2010
Arsa Alanı: 700 m2
Toplam İnşaat Alanı: 400 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

İbrahim Eyüp