+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Bayraklı Sahili Yaya Köprüsü

Bornova Deresi üzerinde yer alan yaya ve bisiklet köprüsü, İzmirDeniz çalışmaları kapsamında kıyının, yayalar, bisikletliler ve servis araçları için daha erişilebilir bir mekan olmasını sağlamak amacı ile Not Mimarlık tarafından projelendirildi.

İzmir Deniz projesi kapsamında, üstlendiği yeni işlevler ve gelişen arka planı ile birlikte daha çok kentliye hizmet eden bir konuma gelmesi amaçlanan Bayraklı Sahilinde yer alan köprü, sahil bölgesinin dereler tarafından bölünmeden bir bütün olarak kullanılabilmesini sağlayan altyapıyı oluşturuyor.

Köprünün üstünde hareket eden yayalar ve bisikletliler, gözlemciler bakımından farklı ışık gölge oyunları oluşturarak, durağan olmayan, görünümü değişen bir cephenin parçası haline getirilmiş.  Yan tarafında bulunan araç yolundaki gözlemciler, köprüyü durağan bir yapıdan ziyade, günün farklı saatlerinde ve farklı hızlarda farklı hisler ile algılıyor.Köprü, mesnet noktaları arasındaki mesafe alındığında 33 metre ve bağlantı rampaları ile beraber düşünüldüğünde 74 metre uzunluğunda. 10,9 metre genişliğindeki köprünün 3.5 metresi bisiklet yolu ve 7,4 metresi yaya yolu olarak ayrılmış. Köprünün zemin seviyesinden olan yüksekliği nedeni ile düz ayak değil, rampalar şeklinde tasarlanan yapıda dış mekan şartlarına ve vandallığa dayanıklı malzemeler kullanılmış.

Details
Project Location: İzmir, Bayraklı
Project Type: Bridge
Proje Tipi Grubu: Ulaşım
Employer: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Consultant: Metin Kılıç, Dürrin Süer
Structural Project: Kobe Yapı, Barış Köroğlu
Electrical Project: Onmuş Elektrik, Cihan Onmuş
Photography: Zeren + Mehmet Yasa Photography
Project Start Date: 2015
Construction End Date: 2020
Building Plot Area: 800 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Serdar Uslubaş

Merih Feza Yıldırım
Contributing Architect(s)
Duygu Görgün Şenoğlu