Other Works
Similiar Projects

Bodrum'da Bir Ev

Proje, Bodrum Bitez'de, Bitez koyuna hakim bir tepede yer almakta. Proje, yönlenme açılarını doğru kullanmak ve dış yaşam alanlarını çeşitlendirmek üzere kurgulanmış.

Kütleler, fiziksel olarak, güneşin etkilerini azaltıp gölgelenme alanları, teraslar yaratmak amacıyla birbirlerine dik olarak konumlandırılmış.

Modern ve yalın bir ifadeye sahip net geometriler arazi topoğrafyasını da kullarak toprağa oturmakta ve eğimi mütevazice kullanmakta. Proje; bölge mimarisinin dil ve tipolojik ifadesini yadsımayan, ama aynı zamanda onun enstrumanlarını da kullanmayan bir zıtlığa sahip.

Kesitte blok üstünde blok kurgusu, yapıyı algısal olarak küçültmekte. Fonksiyon kullanımları da bu sayede birbiri üzerinde dik şekilde konumlanan bu iki kutu arasında kaymakta; üstteki kutu yatak odalarını barındırmakta, alttaki kutu ise yaşama alanlarını barındırmakta.

Kütlelerin iddialı birliktelikleri, betonarmenin verdiği imkanları kullanarak oluşturulmuş. Yapı kütle olarak güney cephesinde 4.00 m, doğu cephesinde 6.50 m, kuzey vephesinde 3.00 m betonarme konsol yapmakta.

Map
Details
Project Location: Bodrum, Muğla
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Project Start Date: 2005
Project End Date: 2006
Construction Start Date: 2006
Construction End Date: 2007
Building Plot Area: 6.160 m²
Total Construction Area: 533 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Durmuş Dilekci

Emir Uras
Contributing Architect(s)
Handan Akbudak
Ebru Erdoğan
Fikret Sungay