+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Sınırdaki Barınak

Yalova’da bir ahşap fabrikasında üretilip, Edirne’de bir köyün yamacına yerleştirilen bu prefabrik yapı, 8 adet ahşap kazığın üzerinde duruyor.

SO? Mimarlık Fikriyat, projeyi anlatıyor:

Dünyanın farklı yerlerinde epeydir popüler olan mikro-yaşama birimlerine, bir prototip daha eklendi. Görenleri tatlı hayallere sürükleyen; ıssız, muazzam peyzajların ortasına kondurulmuş minicik barınak fotoğraflarında görünmeyenler; kızgın güneş, şiddetli fırtınalar, dev sivrisinekler, ya da yağmurlu bir günün sonunda çamura bata çıka yürümek, bir başka deyişle kırsalda olmanın gerçekleri, barınağın tasarımını biçimlendiriyor.

Zeminden koparılmış olması,  suyun yükseldiği yağmurlu mevsimler için bir önlem sağlıyor. Ilık, yağmurlu bir bahar günü altında oturmak için bir saçak rolü üstlenen pencere ve üzerinde oturulan ahşap teras; fırtınalı bir gecede tamamen kapatılınca barınak bir anda yalıtılmış bir kutuya dönüşüyor. Tüm bunlar, şebekeye bağlı olmayan, lamine ahşap strüktürü kontrplakla kaplanmış bu yapıda, manuel sistemlerle yapılabiliyor. Taban alanı 18 m2 olan, ancak iç hacmi ve asma katları sayesinde 4-6 kişinin barınabileceği bu prototip, farklı iklim koşullarına göre üretilebilir ve farklı yerlere yerleştirilebilir.

Details
Project Location: Edirne
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Consultant: Asmaz Ahşap
Construction End Date: 2018
Total Construction Area: 18 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Sevince Bayrak

Oral Göktaş

Şeyma Erdal

Cansu Özay

Metincan Güzel

Gizem Aşçı

Alex Gahr

Baran Aybars

Tuğçe Selin Türk

Cemal Temel