Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Can Yayınları Galatasaray Mağazası

Can Yayınları’nın kitap satış ve ofis bölümlerinin bulunduğu binası Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi’nin en canlı bölümü olan Galatasaray’a bakan kısmında bulunmaktadır.

Bir kitabevinde kitaplar kadar önemli olan ve mekanı baskın bir şekilde etkileyen şey kitap raflarıdır. Bu tasarımda kitap rafları, kitaplarla beraber kendi sözlerini söyleyen elemanlar olarak ortaya kondular. Mekanın içinde akışkan bir şekilde hareket eden raflar hem dışarının hareketini içeri almanın aracı olarak kullanıldılar, hem de içerdeki sirkülasyonu tanımlayan, alt kat ile yukarı kat arasında ilişki kuran elemanlar haline geldiler. Mekanın içine ilk girildiğinde raflar tarafından karşılanılmakta ve raflar mekanı belirleyen temel öğe olarak giren kişiye belirli bir mekan deneyimi yaşatmaktadır.

Sonuç olarak Can Yayınlarının yeni binası Galatasarayda, İstiklal Caddesinin bu hareketli noktasında, dışarıdaki canlılığa kendi sözü ile katılmaya ve bu bölgenin bir parçası olarak yeni bir mekanın getirdiği deneyim ile yerini bulmayı amaçlamaktadır.

(Proje güncel değildir.)

Künye
Proje Yeri: Beyoğlu, İstanbul
Proje Tipi: Mağaza / Showroom, Kitapçı
Proje Tipi Grubu: İç Mekan
İşveren: Can Yayınları
Proje Başlangıç Yılı: 2002
İnşaat Bitiş Yılı: 2002
Toplam İnşaat Alanı: 280

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Emin Balkış

Elvan Çalışkan
Yardımcı Mimar(lar)
İlke Eker
Selahattin Tuncay