Other Works
Similiar Projects

Cemtech

Cemtech Global Ofis Binası

Yapı, Ankara İncek Yolu üzerinde, hâlihazırda bulunan meyve ve çam ağaçlarıyla dolu yaklaşık 3800 m2,lik bir alanda; hiçbir ağaca müdahale etmeyen, taban alanı 600 m2 olan ve yeşille ilişkiyi maksimize eden yaklaşımla ele alındı. Toplamda 2100 m2 kapalı inşaat alanına sahip ofis yapısında hem dış mekân ilişkileri hem de program bileşenleri arasında akışkanlık, geçirgenlik ve esneklik ilkeleri benimsendi.

Bilindik ofis tasarımlarının aksine, dış-iç, kotlar ve mahaller arası kontrol-güvenlik ihtiyaçları ikinci plana atılarak, kolektif, şeffaf ve insancıl ilişkiler kurmayı hedefleyen bir kurgu oluşturuldu. Yapıya ilk yaklaşımdan, ana giriş holüne, bahçe ve teraslar arasındaki ilişkilerden, kotlar arasındaki ilişkilere yansıyan ulaşılabilirlik ve katları bütünleştiren hacimsel tutum, yapının genel karakterini oluşturan brütalist tavırla biçim buldu. Neredeyse tamamen şeffaf dış çeper, yönlere göre sıklaşıp, seyrelerek güneş kontrolü elemanlarıyla çerçevelendi.

Yapı, ofis deyince akla gelen mekanik binalarına inat,  zemin katta sergileme-seyir-kokteyl alanı, açık ofis alanları, yemekhane, üst katta toplantı ve yönetici ofisleri, bodrum katta kapalı otopark, cep sineması ve hobi alanı, çatı katında, lounge ve teras kafe alanları ile ezber bozan oranda sosyal donatılarla beslenen bir yaşam alanı olarak tasarlandı.

Details
Project Location: Ankara, Gölbaşı
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Peyzaj Mimarlığı: Cemtech Global
Structural Project: Oğuz Kerem Yan
Project Start Date: 2016
Total Construction Area: 1,800 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Kutlu İnanç Bal

Hakan Evkaya
Contributing Architect(s)
Cansu Dinç
Hande Öztürk