Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Çınar Boru Yönetim Binası

Mor Mimarlık tarafından tasarlanan yönetim binası Düzce Akçakoca'da bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Akçakoca –Ereğli yolu üzerinde yer alan Çınar Boru fabrikasına bir yönetim binası yapma talebi geldiğinde, binanın arsaya yerleşimini belirleyen 3 ana kriter öne çıktı.

1.Arsanın güneyinde yer alan mevcut fabrika binası ile ilişki,

2.Arsanın Kuzeyinde yer alan karayolu ve güçlü Karadeniz manzarasına yönelme,

3.Her iki odağın tam ortasında yer alan asırlık çınar ağacı,

Fabrika arazisinin içinde karayolu cephesine bakacak şekilde planlanan yapının tasarımına arazi içinde öncesinde mevcut 80 yıllık anıtsal bir çınar ağacı merkez alınarak başlandı. Giriş ve giriş holünün ağaç aksında onu merkeze alarak mümkün olduğunca dışa dönük ve şeffaf planlanması ve bu sayede buna bağlı sirkülasyon alanlarından ağacın görülmesi hedeflendi.

Bina cephesinde özellikle doğuya ve güney batıya bakan ofis mekânlarını hem güneşten koruyacak hem de girişteki çınar ağacı yapraklarına uyum sağlayacak bir motif ikinci cephe olarak değerlendirildi. Aynı motif yüksek girişin tavanındaki aydınlatma armatürlerine de yansıtıldı. Giriş holünde üç katlı binanın tüm yüksekliği kullanılarak, karşılamada etkileyici bir iç mekân duygusu yaratılmaya çalışıldı. Giriş katta satış ve pazarlama birimlerinin yanında günlük sirkülasyonu karşılayacak görüşme ve toplantı odaları ile mümkün olduğunca aydınlık ferah ve dışa dönük, doğal peyzajla adeta birleşen bir yemekhane yer almaktadır. Müşteri talebi doğrultusunda her katta konumlanan mescitler tek bir taş kütle içinde üst üste gelecek ve dışarıdan hissedilecek şekilde ve çekme katlar halinde yapıldı.

Birince katta yönetim birimleri finans muhasebe ve toplantı odaları, ikinci katta ise deniz manzarasından istifade etmesi öngörülerek konumlandırılmış yönetim kurulu üyelerine ait odalar ile toplantı birimleri yer alıyor. Binanın çatı bölümüne yapılan katta ise genel olarak misafir ağırlama ve teras kotunda hakim deniz manzarasından mümkün olduğunca çok istifade etmek amaçlı bir çok amaçlı salon bulunuyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Akçakoca, Düzce
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel
İşveren: Çınar Boru Profil Sanayi ve Ticaret
Ana Yüklenici: Çınar Boru Profil Sanayi ve Ticaret
Peyzaj Mimarlığı: Ayşe Kotra, Proje Peyzaj
Proje Yöneticisi: Okan Utkan
Statik Projesi: Mehmet Noksan, Ninova Mühendislik
Mekanik Projesi: Sevinç Dalyan, Çizgi Mühendislik
Elektrik Projesi: Midor Artı Mühendislik
Çelik Projesi: Mehmek Noksan
Mimari Mesleki Kontrollük: Mor Mimarlık
Şantiye Yöneticisi: Selim Acar
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 45,905 m²
Toplam İnşaat Alanı: 2,496 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Okan Utkan

Haluk Büyükergen
Yardımcı Mimar(lar)
Gamze Tatlıcı