+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Denge Evi

Üsküdar’da, Emaar Square Heights rezidanslarının 28'inci katında yer alan 4+1 daire, mevcut zemin-duvar ve tavan imalatlarına en az müdahale ile, kullanıcı talepleri doğrultusunda, çevre ile ilişkisi irdelenerek tasarlanmış.

Monoblok Tasarım ve İç Mimarlık, projeyi anlatıyor:

34 katlı binanın 28. katında yer alan mekanın ‘yer’den yüksekteki konumu; fazlalıklarından arınmış, yerçekimi etkilerinin azaldığı ve çevre algısının muğlaklaştığı atmosfer, tasarımın ana kurgusunu oluşturmuştur. Bu anlamda mekanın havada asılı kalma hali mekanda; form, malzeme, doku ve renk kararlarında belirleyici unsur olarak değerlendirilmiştir.

Giriş holünden itibaren algılanan Şehir-Adalar manzarasının Salon bölümünde; rasyonel bir tavırla tasarlanan mobilya ve yüzeyler ile kesintisiz bir şekilde mekana katılımı sağlanmıştır. Salon yüzeylerinde kullanılan koyu renkli kayrak taşı ve ahşap kaplamalar ile oluşturulan stabil ve güvenli his, farklı kotlarda asılmış aydınlatma armatürleri ve yatay raflar ile yerden koparılmış düşey ve yatay hareketler ile dengelenmiştir.

Yatak odalarında kullanıcı ihtiyaçlarına paralel olarak geliştirilen planlar, 3. boyutta kurgulanan; ayna ve reflekte cam gibi yüzeyler ile, manzara ve iç mekan yansımalarının iç-içe geçtiği muğlak görüntüler oluşturmaktadır. Burada amaç mekanın 'yer' ile belli-belirsiz ilişkisinin iç mimari anlamda hayat bulmasıdır.  Benzer şekilde mekandaki tüm fonksiyonel çözümler, aynı zamanda ana kurgunun tamamlayıcısı birer aktör olarak anlamlandırılmıştır.

Map
Details
Project Location: Üsküdar, İstanbul
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Ana Yüklenici: Monoblok Tasarım ve İç Mimarlık
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2018
Total Construction Area: 202 m²

Pin It
Architects

Selami Yılmaz

Reyhan Yılmaz
Contributing Architect(s)
Atıl Filik
Duygu Teknegöz