+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Fatih Koleji Kayaşehir İlköğretim Okulu (1. Etap)

İstanbul Başakşehir'de inşa edilen ilköğretim yapısı.

Avrupa yakasında son yıllarda yerleşime açılan ve yeni konut alanlarından biri ilan edilen Kayaşehir' de nüfus gittikçe artmaktadır. Toki' nin sıradan tip blokları ile dolu mahallede 17. Bölge diğerlerinden ayrışmaktadır. Yarışma il elde edilen ve inşa edilen konutların bulunduğu alanda yapılaşma yeni başlamış, muhtelif projelerin uygulamaları devam etmektedir.

Yeni tamamlanan 17. bölge konutlarının güney ucunda bulunan proje arsası, nedeni tam olarak anlaşılamayacak şekilde etrafı tamamen boş olmasına rağmen çukurlaştırılarak bir kanal gibi açılmış çevre yollarından dolayı bir ada gibi ortada kalmıştır. Yer yer 8-10 metre yüksekliği bulan istinat duvarları ile sınırlanan labirenti andıran yollardan gidilerek parsele ulaşılabilmektedir. Parselin bu şekilde bir set üzerinde kalması proje tasarımında zorluklar getirmiş, arsaya giriş yol ve arsa kotlarının kesiştiği 2 noktadan yapılabilmiştir. Kampüs içi servis araçlarının park ve dolaşımı sağlanarak öğrencilerin ulaşımı kolaylaştırılmıştır.

Çevrenin yapılaşmaması ve bölgenin tepelik olmasından dolayı kuzey rüzgarının güçlü gelmesi projenin konumlanmasında etkili olmuş, yapı parselin kuzeyine çekilerek sert rüzgarlara set oluşturulmuştur. Bu şekilde bina ve oyun alanları güneye, İstanbul yönüne aynı zamanda manzaraya yönlendirilmiştir. Arsanın tepede bulunması manzaraya hakimiyetini güçlendirmektedir.

Kuzey-batı / güney-batı istikametinde yerleşen ana blokta, ortak kullanılacak mekanlar, laboratuvarlar ve idari ofisler yerleştirilmiş, iki adet derslik ünitesi ana bloğa dikine bağlanarak plan şeması tamamlanmıştır. Blok uçları boşaltılarak teneffüs alanları bırakılmıştır. Çatı katı geri çekilerek ana yapı kütlesinin etkisi güçlendirilmiş, blok uçlarına doğru uzayan saçak altlarında manzaraya bakan teraslar planlanmıştır.

Arsanın iki ucu arasında bir katlık kot farkı olması 1. bodrum katın açığa çıkmasını sağlamış bu alanda doğrudan alt bahçeye çıkış yapabilen dersliklerin planlanmasına imkan tanımıştır. Geniş açıklık gerektiren spor ve çok amaçlı salon iki kat bodrum hacmini kullanarak bahçe altında yerleştirilmiştir. Bağımsız, kademeli bir konferans salonu yerine her türlü etkinliğe imkan verecek düz bir salon yapılması tercih edilmiştir. Yemekhaneler 2. bodrumda cephe hattında planlanmış, şev düzenlemesi ile önü açılarak yeterli ışık alması sağlanmıştır.

Geniş cam yüzeylerin kullanımı ile dersliklere daha çok ışık alınır, şeffaf renkli cam ve renkli spandrel yüzey seçimleri cephelere canlılık kazandırılır. Beyazın hakim olarak kullanıldığı cephelerde renkler daha etkili ortaya çıkar.

Toplam İnşaat alanının %50' sinin tamamlanarak 2013 eylül ayında eğitime açıldığı kampüste, kalan bölümlerin bir sonraki döneme bitirilmesi hedeflenmektedir.

Map
Details
Project Location: İstanbul, Başakşehir
Project Type: Primary School
Employer: Nema Eğitim Öğretim İşletmeleri A.Ş.
Consultant: Fehmi Kızıl, Ekrem Şişman, Kadir Karakoç
Interior Architecture: Yusuf Hacıhaliloğlu, Fatih Bayhan, Hakan Kurtuluş, Ahmet Niziplioğlu
Projcet Manager: Zambak Mimarlık, Turan Kınacı, Turgut Yılmaz, Ömer Faruk Zengin
Photography: Alp Eren, ALTKAT Architectural Photography
Project Start Date: 2012
Project End Date: 2013
Construction Start Date: 2013
Construction End Date: 2013
Building Plot Area: 17.648 m²
Total Construction Area: 25.771 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ahmet Anıl
Contributing Architect(s)
Mehmet Ali Görür
Muharrem Akkaya
Eren Uyumaz