İlgili Projeler

Furnaj Ofis Binası

Libya-Tripoli'de Üniversite kavşağında, köşe parselde yer alan proje, ofis binası olarak tasarlanmış.

İşverenin isteği üzerine kat kat ya da bütün olarak kiralanması istenen binada, tasarımın getirdiği avantajla, katlarda iki ofis mahali ve bunları birleştiren servis ve dolaşım alanlarının bulunduğu kabaca 3 bölge bulunuyor. Köşe parseldeki yaklaşım göz önüne alınarak binaya köşeden girmek uygun görülmüş. Kullanıcı köşeden dar bir yarıkla ortadaki avluya erişebiliyor. Avluya bakan cephelerde tamamen cam kullanılmış. Yapıdaki 3 ana mahal (iki ofis birimi ve ana dolaşım holü) bu avluya cephe almakta. Bölgedeki yakıcı güneş ışınlarından bu şekilde korunurken, ofis alanlarının gün ışıgından yararlanması sağlanmış. Avlu cephesindeki geometrik kırılmalarla avluda zaman geçiren çalışanlar için farklı mekan deneyimi sağlarken, binaya ilk girişte de etkileyici bir perspektif algısı oluşturuyor.

Dış kabuğunda kullanılan metal perforelerle bina güneşten korunuyor. İki kütle farklı açı ve akslarda bükülmüş, heykelsi bir geometriye ulaşılmış. Buradaki amaç, binanın çeperinde bulunduğu kavşakta, farklı yönlerden yaklaşanlar ve bu yol üzerinde hareket edenler için değişken perspektifleri sunabilmek. Yapı, komşu parsel cepelerinde cok sade bir dil sergiliyor.

1.050m²'lik araziye oturan yapı, 3.465m²'lik inşaat alanına sahip; bir bodrum kat, 3 normal kat bir de çatı katı olmak üzere 5 katlı bir bina tasarlanmış.

Künye
Proje Yeri: Tripoli, Libya
Proje Tipi: Ofis
İşveren: Naslı İnşaat
İç Mekan Projesi: VEN Mimarlık
Statik Projesi: Minsa Mühendislik
Mekanik Projesi: Artı Mühendislik
Elektrik Projesi: RAM Mühendislik
Tesisat Projesi: Artı Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
Arsa Alanı: 1.500 m²
Toplam İnşaat Alanı: 3465 m²

Pin It
Mimar

Gül Güven

Özdihan Gökçe

Fatih Erduman

Gülistan Durmaz

Buğra Şentürk

Zeynep Aydın