+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

G Evi

Mimari ve iç mimari tasarımı PDG Mimarlar tarafından tasarlanan G Evi, bir yüzünü simgesel olarak dağlara, bir yüzünü de denize yaslayan, İzmir Karaburun’da yer alan bir konut projesi.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Arsanın konumu, boyutu ve imar durumu tarafından dış konturu önceden belirlenmiş olan proje zemin katın döşemesi atıldıktan sonra PDG Mimarlar tarafından ele alınarak bu verilere bağlı kalınarak yeniden tasarlanmıştır.

Proje iki beden duvarı arasında kurgulanmıştır. Karaburun taşından oluşturulmuş bu beden duvarları (kırma taş olarak kullanılarak) yerel olma durumunu destekleyerek yapının bağlamıyla olan ilişkisini kuvvetlendirmiştir.

Beden duvarlarının geçirgenliği yönlenimine paralel olarak denize doğru arttırılmıştır. Cephesi doğal taş tarafından tamamen sarılan projede hem bağlamsal hem fonksiyonel olarak işlevlendirilen masif ahşap strüktürler iki beden duvarı arasındaki kütleye entegre olmuştur. Dağlar ve deniz arasındaki bağlantıyı sağlamak amacıyla bağlamsal olarak işlevlendirilen masif ahşap strüktür, aynı zamanda kullanıcıların yapı girişinde havuz ve deniz vistasına yönlendirilmesini sağlayacak bir unsur olarak işlevlendirilmiştir. Masif ahşap strüktür çatıyı da sararak hem yapının üst katında bulunan mekanlarda kat yüksekliğinde artış sağlanmasına olanak vermiş hem de ara kullanım alanları oluşturmuştur.

Üç kata ek olarak bir de asma katı bulunan projenin plan tipolojisinde birinci kata yatak odaları yerleştirilmiştir. Salon, açık mutfak ve ek yatak odası zemin katta konumlanırken bodrum katta sauna, sinema salonu ve ek fonksiyonlarla teknik hacimler bulunmaktadır. Asma katta ise kütüphane, okuma alanı ve jakuzi konumlandırılmıştır. Yapının iç mimari tasarımında ahşabın önemli yer kapladığı projede zeminde koyu tonlar tercih edilirken duvarlarda genel olarak açık tonlar ve ahşabın sıcak etkisi tercih edilmiştir. İç mimaride ahşabın mobilyadan çıkıp mimari bir eleman gibi davranması istenilmiştir. Birinci katta bulunan yatak odalarının izlerini asma katta boşaltarak bu mekanlarda loft etkisi kazandırılmıştır ve daha fazla gün ışığından faydalanmaları için ahşap çatıda açılan pencereler konumlandırılmıştır.

Details
Project Location: İzmir
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Günil İnşaat
Ana Yüklenici: Günil İnşaat
Structural Project: Akkor Yapı
Mechanical Project: PF Proje Mühendislik
Electrical Project: Sgm Elektrik
Photography: Cemal Emden
Project Start Date: 2019
Project End Date: 2019
Construction Start Date: 2019
Construction End Date: 2019
Total Construction Area: 350 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Murat Şahin

Cengiz Gültek