+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Garanti Barter / Değişim Merkezi Genel Müdürlük Ofisi

Garanti Barter Genel Müdürlük ofisi, 850 m²’lik ofis alanı ile İstanbul Tekstilkent A Blok’ta yer alıyor.

Toplam 75 kişilik personel kadrosuna sahip firma, dairesel planlı bir iş merkezinde bulunmaktadır. Tasarım prensibi olarak; yönetici odaları ve birbirinden farklı-bağımsız departmanlar kapalı hacimlerde; geriye kalan tüm alanlar ise açık ofis kurgusunda planlanmıştır. İç mekan tasarımları; “Barter” sektörünün önemli markalarından biri olan firmanın müşteri ve ziyaretçilerine, samimi ve şeffaf bir mekan oluşturma prensibi ile şekillendirilmiştir. Bu doğrultuda özellikle giriş holü ve toplantı odası ön plana çıkmaktadır. Toplantı odasının büyüklüğüne nispetle, mekanın yükseklik algısını arttırmak için, tavanda “ayna asma tavan” kullanılmıştır. Ayrıca toplantı odasının farklı kullanım amaçlarına hizmet etmesi için bir tribün platformu oluşturulmuş ve bu alan, otomasyon kontrollü bir perde sistemi ile ayrıştırılmıştır.

Yönetici odalarının tasarımlarında, farklı kuşaklarda ve beğeni tarzındaki kişilerin özel istekleri doğrultusunda tarz değişikliği yaratılmıştır. Ofisin genelinde ve bazı yönetici odalarında modern bir tasarım dili kullanılmasının yanında, 2 farklı yönetici odasında yarı klasik ve klasik tasarım biçimleri hayat bulmuştur.

Dairesel planlı mekanın merkezine yakın iç çemberinde sirkülasyon ve koridor alanı planlanmıştır. Bu bölge gerek akustik pergoleli asma tavanı, gerekse de döşeme kaplaması ile diğer mekanlardan ayrıştırılmıştır. Bu sirkülasyon alanı mekanın merkezinde, açık ofis ile bağlantılı olarak, bir kafeterya ve lounge alanı ile genişleyip ferahlar. Hem ziyaretçiler, hem de ofis çalışanlarının kullanımında olan bu alan, ortak kullanımlı bir meydan yaratarak, ofis içi sosyalleşmesine çok amaçlı katkı sağlar.

Genel anlamda; tasarlanan bu ofis mekanının, firma kimliği - faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile entegrasyonu temel tasarım problematiği olarak belirlenmiş; dolayısı ile mekana, aidiyet hissi kazandırılması hedeflenmiştir.

Map
Details
Project Location: Esenler, İstanbul
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Garanti Barter
Ana Yüklenici: OSO Mimarlık
Project Start Date: 2016
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2016
Total Construction Area: 850 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ozan Bayık

Serhan Bayık

Okan Bayık

Tuğba Kılınç

Kardelen Alptekin

Şükrü Yetiş