+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn

TeCe Mimarlık tarafından tasarlanan Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn, ArkiPARC Gayrimenkul Ödülü Finalistleri arasında otel kategorisinde yarışacak 3 yapıdan biri olarak belirlendi.

Garden Inn oteli İstanbul'un en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Sütlüce'de yer alıyor. Tarihi Yarımada'yı karşıdan gören özel bir konuma sahip olan otel arsası oldukça eğimli bir topoğrafyaya sahip. Bu eğimli konum yönlenme açısından Haliç vistasına bakan önemli perspektifler veriyor. Bununla birlikte derin istinat duvarlarının yer aldığı arka cephe kötü yapılaşmanın izlerini koruyan mahallelere yüz veriyor.

Otel 440 yataklı programı ile arsaya büyük bir yoğunluk getiriyor. Bu nedenle monoblok, monoton bir kitle yerine parçalı karakterde, gabarisi değişken bir kitle kurgusuna gidildi. Yapı çeşitli kademelenmelerle hareketlendirildi. Ağırlıklı olarak doğaltaş (küfeki) ve yer yer doğal ahşap kaplama (ya da suni ahşap/yalıpan) ile kompoze edildi. Üst kotlarda düzenlenen teras bahçeleri, değişken malzeme kurgusu, ışık ve gölge oyunları iri kitlenin mevcut doku ile bütünleşmesini sağlıyor. Haliç silüetinden bakıldığında otel kitlesi çevre yapılar içinde belli bir egemen yapı olarak dikkat çekerken, aynı zamanda ön ve arka plandaki yapılaşmayı domine etmeyen bir yaklaşımı sergiliyor.

Otel Haliç yönüne bakan ve çeşitli kotlara oturan teraslara sahip. Restoran, bar ve toplantı salonları zemin ve asma katlarda yer alarak aynı yönlere bakan panoramik mekanlar olarak düzenlendi. Odalar olabildiğince Haliç vistasına açılacak şekilde düzenlendi.

Map
Details
Project Location: İstanbul, Beyoğlu
Project Type: Hotel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Employer: Amplio İstanbul Hotel Yatırım
Ana Yüklenici: Fermak İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Lal Bahçeleri
Interior Architecture: AHK İnşaat
Projcet Manager: PROPLAN Proje Yönetim
Structural Project: Modern Mühendislik
Mechanical Project: ENAR Mühendislik
Electrical Project: HB Teknik Elektrik Mühendislik
Project Start Date: Temmuz 2009
Project End Date: Mart 2010
Construction Start Date: Mayıs 2010
Construction End Date: Eylül 2011
Building Plot Area: 3584 m2
Total Construction Area: 17.917 m2
Proje Maliyeti: 91.967.504,20 TL

Pin It
Architectural Offices
Architects

Cem İlhan

Tülin Hadi