İlgili Projeler

IMD Narlife

Dört kişilik bir ailenin kullanımına yönelik olarak kurgulanan dubleks dairenin iç mimari tasarımı Treso İç Mimarlık tarafından yapıldı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Alt katta mevcut halinde galeri boşluğu ile yüksek tavanlı bir salon, mutfak, bir oda ve misafir banyosunun bulunduğu mekan; ev sahiplerinin ihtiyaçlarına göre yeniden projelendirilerek, bir oda mutfak metrajına katılmış ve büyütülmüştür. Bu odanın kaldırılması sonrasında ortaya çıkan ekstra alan ile giriş vestiyer depolama alanı büyütülerek ihtiyaçlara göre yeniden tasarlanmıştır. Merdiven altında daha önce kullanımda olmayan hacim açılarak ekstra bir depolama alanı yaratılmıştır. Ev sahiplerine ait bahçe kullanımının bir kısmı; yazın üstü ve cepheleri açılabilen bir sistemle kapatılarak ikincil bir oturma ve yemek alanı olarak planlanmıştır. Üst katta ihtiyaç olan metrajı yaratabilmek için galeri boşluğu kapatılmıştır.

Evin üst katında ise mevcutta kendi banyosuyla bir ebeveyn yatak odası, iki oda ve ortak banyo mevcuttur. Bu katta da yeni bir planlamaya gidilerek ebeveyn yatak odasına yakın olan oda iptal edilerek, yatak odası metrajına dahil edilmiş ve odanın içinde ayrı bir giyinme alanı olarak tasarlanmıştır. Bir oda mevcut metrajı ile korunmuş ve bebek odası olarak tasarlanmıştır. Salon galeri boşluğunun kapatılmasından kazanılan alan bakıcı odası, çocuk odası ve antrede özel bir modül tasarımı ile değerlendirilmiştir. Antre için tasarlanan modülün merdiven cephesi, ev sahibinin koleksiyonunun yerleşebileceği aralıklarla planlanırken merdivene olağan dışı bir hareket kazandırılmıştır. Aynı modülün antreye bakan kapaklı cephesi ise evin tüm temizlik araç, gereç ve malzemelerini depolama amacıyla fonksiyonel bir görev üstlenmektedir.

Projede kullanılan tüm zemin seramik, parke, merdiven, elektrik ve aydınlatma armatürleri, banyo ve mutfak mobilyaları, tezgahlar, bazı vitrifiyeler, petekler, kapı ve süpürgelikler, duvar kağıtları, sabit ve hareketli mobilyalar, tüm tekstil ürünleri ile dekoratif aksesuarlar projeye özel olarak seçilmiş ve planlanmıştır.

Projenin tasarım süreci boyunca evin içerisinde denge kavramı sorgulanmıştır. Baskın dikey ve yatay hatlar, amorf tasarım ürünleri ve amorf formlar içeren tablolar ile; proje için tercih edilen tüm malzemeler keskin kontrastlar ile iyi bir harmanla bir araya gelirken; hacimdeki doluluk ve boşluk oranları gözetilerek dengenin peşinde koşan bu evde ferah, aydınlık, nefes alan bir mekan yaratmak amaçlanmıştır. Modern, yalın ve zamansız bir çizgiye sahip olması hedeflenen evin geneline gri ton sur ton bir renk skalası hakimken, odalar için belirlenen belli renk tonları ile monotonluk kırılmıştır.

Künye
Proje Yeri: Maltepe, İstanbul
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Mert Demirel
Ana Yüklenici: Mert Demirel
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2081
İnşaat Başlangıç Yılı: 2019
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Toplam İnşaat Alanı: 227 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Melda Dikmen Gürel