+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Kadıköy Gençlik Merkezi

Kadıköy İlçesi Merdivenköy Mahallesi'nde inşa edilen Kadıköy Gençlik Merkezi, aynı binada iki farklı programa ev sahipliği yapıyor: lisans öğrencileri yurdu ve kamuya açık kapalı yüzme havuzu kompleksi.

UrbAr, projeyi anlatıyor:

Yapı parseli eğimlidir ve uzun kenarında 6 metre kot farkı bulunmaktadır. Söz konusu kot farkı gençlik merkezi binasının iki farklı programını parsele yerleştirmekte kullanılmıştır. -4,50 metre kotunda yüzme havuzu kompleksi girişi bulunur ve binanın iki bodrum katını kaplar. +0,00 metre kotunda ise yurt binası girişi yer almaktadır. Yurt kompleksi zemin kat ve aynı binanın zemin üstündeki beş katını kaplar.

Yurt odaları binanın manzaraya açılan ön cephesinde, oluşturulan avlu etrafında konumlandırılmış, bu şekilde yurt odalarında gürültü ve görüntü kirliliğinden korunmuştur. Aynı avlunun altında yarı olimpik boyutta yüzme havuzu yer almaktadır. Kız ve erkek öğrenci odaları aynı binada farklı bloklarda, giriş ve resepsiyonları ortak konumlandırılmıştır. Binanın zemin katı ortak işlevler için kullanılmaktadır; kafeterya ve 100 kişi kapasiteli çok amaçlı salon, çalışma odası, seminer odası ile birlikte bekleme alanı ve danışmanın yanı sıra idari ofisler de bulunmaktadır.

Bir kişi veya üç kişilik birimler olarak planlanan yurt odaları zemin üstündeki beş katta konumlandırılmıştır. Odalarda duş, giysi dolapları, kütüphane ve çalışma yeri planlanmıştır. Üç kişilik odalar iç mekanı genişletmek ve dış cephede dinamik bir etki sağlamanın yanı sıra avluya ölçek vermek amacıyla çıkmalar ile tasarlanmıştır. Birinci katta, engelli öğrenci odaları yer almaktadır. Her katta bir mutfak ve yemek odasının ile dinlenme alanları tasarlanmıştır.

Map
Details
Project Location: İstanbul, Kadıköy
Project Type: Dormitory, Indoors Swimming Pool
Employer: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Peyzaj Mimarlığı: B. Deniz Çalış, Hande Aydıngün, Münevver Şallıoğlu
Structural Project: Ural Mühendislik
Mechanical Project: Okutan Mühendislik
Electrical Project: Promer Mühendislik
Photography: Ali Kural
Project Start Date: 2013
Project End Date: 2014
Construction Start Date: 2014
Construction End Date: 2017
Building Plot Area: 2,876 m²
Total Construction Area: 8,713 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ali Kural