Other Works
Similiar Projects

Kaleydo Otel

StudioStag Endonezya'da Lombok Bölgesi Gili Trawangan adasında tasarladığı otel projesini anlatıyor:

Müşteri, bölgenin yerel karakterini göz önünde bulunduran çağdaş bir konsept istemiştir. Studiostag, bu benzerliği estetik ve stil yönünden ele almak yerine fonksiyon ve kullanışlılık yönlerine odaklanmıştır. Daha çağdaş bir yaklaşım, yerel mimarinin oranlarının dikkate alınması, endonezya ev stilinin rasyonalize edilmesiyle ve yerel malzeme ve tekniklerin dikkate alınmasıyla elde edilmiştir.

Arazinin yapısı itibariyle kullanışlı alanının sınırlı olmasına karşın Studiostag klasik ve çağdaş yerleşim tekniklerinin senteziyle alan kullanımını artırmış ve bununla birlikte pozitif ve negatif mekan dengesini korumuştur.
Kaleydo Hotel is a hospitality project located in Gili Trawangan island of Lombok, Indonesia. The client asked for a contemporary concept which considers the vernacular character of the area. Without being in so much resemblance of the aesthetics and style of Indonesian architecture, StudiSTAG started analyzing the vernacular in a function and usefulness guidance. A more contemporary approach reached by evaluating the ratios of the vernacular, rationalizing the Indonesian style and using the local techniques and materials.
Given the very limited useful space and the character of the plot, StudioSTAG used a combination of classic and contemporary allocation techniques to maximize the useful coverage and to ensure the balance of the negative and positive space.

Details
Project Location: Endonezya
Project Type: Hotel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Interior Architecture: StudioStag
Project Start Date: 2014
Building Plot Area: 1,408 m2
Total Construction Area: 415 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ozan Ertuğ