+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Kalkan Altes Villaları

Altes Villaları, Kalkan Ortaalan Mevkii’nde doğal güzelliğiyle öne çıkan, etkileyici bir deniz manzarasına sahip bir yamaca yerleştirilen 6 adet özel villadan oluşuyor.

Yazgan Tasarım Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Tasarım sürecinde manzaranın doğal güzelliği ve arsanın kendine has dokusu ana ilham kaynağı olmuştur.

Üç boyutlu topoğrafyasıyla bütünleşen, aynı zamanda yalın mimari diliyle göze çarpan yapılar hedeflenmiştir. Villalar birbirlerinin manzarasını kesmeyecek şekilde konumlandırılmıştır.

Villaların her biri, toprağı tutan iki büyük kahverengi duvarın arasındaki yaşama alanı ve üstte denize doğru uzanan beyaz blokta yer alan yatak odalarından oluşmaktadır. Plan şeması tüm yaşama alanlarının denizin doğal güzelliğini görmesi üzerine kurgulanmıştır.

3 kattan oluşan villaların orta kattaki ana girişinden villaya girdiğiniz anda sizi deniz manzarası karşılamaktadır. Bu katta aynı zamanda bir yatak odası bulunmaktadır. Merdivene alternatif olarak yer alan asansör, tüm yaş gruplarına katlar arasında rahat bir dolaşım olanağı sağlar. Alt katta yer alan mutfak ve iki kat yüksekliğindeki salon tamamen sonsuzluk havuzuna ve deniz manzarasına açılmaktadır. Işıklıklardaki vitrayların yansımaları salonun yüksek brüt beton duvarlarına günün her saatinde değişen bir hareket ve renk katmaktadır.

Galeri boşluklarındaki turuncu film kaplı şeffaf cam korkuluklar ise katlar arasındaki görsel ilişkiyi vurgulamaktadır. En üst katta ise diğer yatak odaları yer almaktadır.

Gerek cephede, gerekse iç mekanlarda kullanılan üst segment malzemelerle (cor-ten cephe kaplaması, mermer zemin ve duvar kaplamaları, lamine kaplama, ıslak hacimlerdeki vitrifiyeler, mutfak dolapları, …) kullanıcı için maksimum konfor hedeflenmiştir. Peyzaj tasarımında yerel bitki örtüsünün içeriği göz önüne alınmıştır.

Map
Details
Project Location: Antalya, Kaş
Project Type: Single House, Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Altes Co. Ltd.
Ana Yüklenici: Altes Co. Ltd.
Structural Project: Erduman Mühendislik
Mechanical Project: STM Mühendislik
Electrical Project: RAM Mühendislik
Photography: Yercekim Mimari Fotograf, Kerem Yazgan
Project Start Date: 2014
Project End Date: 2014
Construction Start Date: 2015
Construction End Date: 2016
Total Construction Area: 1,620 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Kerem Yazgan

Begüm Yazgan
Contributing Architect(s)
Kamer Sağlam Yiğin