+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Karaburun’da Ev

14 metre kot farkına sahip kayalık bir arsada tasarlanan konut yapısı, araziye uyum sağlamak amacıyla 4 farklı kotta; fonksiyon farklılıklarından dolayı ise 2 farklı kütle olarak tasarlanmıştır.

OFİSvesaire, projeyi anlatıyor:

Eve giriş ana kütleden yapılmakta ve bu kütlenin orta kotuna yerleşen giriş katında ana yaşam alanı olarak kurgulanan salon ve mutfak yer almaktadır. Bu kurguda yaşam alanı, üst kattaki ebeveyn yatak odası ile alt katta bulunan genç odaları arasında bir geçiş alanı oluşturmuştur.

İkinci kütle ise en alt kattaki kapalı otopark ile birlikte konuk bölgesini oluşturmaktadır. Bu kütlenin çatısı olan teras, evin kapalı yaşam alanı ile ilişkili yarı-açık oturma ve seyir alanları sunmaktadır.

Projenin ana hedeflerinden bir tanesi de evin iç mekân yaşamını destekleyecek şekilde esnek açık alan kullanımları oluşturmaktır. Havuz katında güneşlenme terasları ve oyun alanları yer alırken, yaşam alanı katında ise barbekü alanı, yetiştirme terası, yarı-açık oturma ve seyir terasları ile ebeveyn yatak odasının uzantısı olan hobi terası evin kullanıcılarına farklı kullanım seçenekleri sağlamaktadır.

Arazi bulunduğu konum itibariyle oldukça kayalık bir alan olup, etrafı zeytin ağaçları ile çevrili bir bölgede yer aldığı için tasarımda öncelikli olarak yapının doğanın devamı niteliğini taşıması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda malzeme seçimlerinde daha çok doğal taşlar ve ahşap tercih edilmiştir.

Künye
Proje Yeri: Karaburun, İzmir
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Ana Yüklenici: ofisvesaire
Statik Projesi: Varkal Mühendislik
Mekanik Projesi: Proje Fabrikası
Elektrik Projesi: SGM MÜHENDİSLİK
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Arsa Alanı: 490 m²
Toplam İnşaat Alanı: 260 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Melis Varkal

Mustafa Gökhan Çelikağ

Merve Köz