+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Karaburun’da Ev

14 metre kot farkına sahip kayalık bir arsada tasarlanan konut yapısı, araziye uyum sağlamak amacıyla 4 farklı kotta; fonksiyon farklılıklarından dolayı ise 2 farklı kütle olarak tasarlanmıştır.

OFİSvesaire, projeyi anlatıyor:

Eve giriş ana kütleden yapılmakta ve bu kütlenin orta kotuna yerleşen giriş katında ana yaşam alanı olarak kurgulanan salon ve mutfak yer almaktadır. Bu kurguda yaşam alanı, üst kattaki ebeveyn yatak odası ile alt katta bulunan genç odaları arasında bir geçiş alanı oluşturmuştur.

İkinci kütle ise en alt kattaki kapalı otopark ile birlikte konuk bölgesini oluşturmaktadır. Bu kütlenin çatısı olan teras, evin kapalı yaşam alanı ile ilişkili yarı-açık oturma ve seyir alanları sunmaktadır.

Projenin ana hedeflerinden bir tanesi de evin iç mekân yaşamını destekleyecek şekilde esnek açık alan kullanımları oluşturmaktır. Havuz katında güneşlenme terasları ve oyun alanları yer alırken, yaşam alanı katında ise barbekü alanı, yetiştirme terası, yarı-açık oturma ve seyir terasları ile ebeveyn yatak odasının uzantısı olan hobi terası evin kullanıcılarına farklı kullanım seçenekleri sağlamaktadır.

Arazi bulunduğu konum itibariyle oldukça kayalık bir alan olup, etrafı zeytin ağaçları ile çevrili bir bölgede yer aldığı için tasarımda öncelikli olarak yapının doğanın devamı niteliğini taşıması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda malzeme seçimlerinde daha çok doğal taşlar ve ahşap tercih edilmiştir.

Details
Project Location: Karaburun, İzmir
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Ana Yüklenici: ofisvesaire
Structural Project: Varkal Mühendislik
Mechanical Project: Proje Fabrikası
Electrical Project: SGM MÜHENDİSLİK
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2017
Construction Start Date: 2018
Construction End Date: 2019
Building Plot Area: 490 m²
Total Construction Area: 260 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Melis Varkal

Mustafa Gökhan Çelikağ

Merve Köz