+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Hal Kompleksi

Pembegül Selman projeyi anlatıyor:

Kayseri Büyükşehir belediyesinin sebze ve meyve toptan ticareti için kentin gelişen ticaret ağına ayak uydurabilen, modern ve yeni bir tesisin ihtiyacı nedeniyle 109,000 m2 alan üzerine bu yapı tasarlanmıştır.

109.000 m2 alan yerleşen 31500 m2 kapalı alana sahip komplekste 118 adet dükkan, idari bina, kantar, sosyal tesisler ve yıkama- yağlama yapısı olmak üzere tüm yapılar fiziksel ve görsel ulaşabilirlik konusunda başarılı bir çözüm üretilmiştir.
Toptancı esnafı tarafından hal ticaretinde görsel iletişim ve erişebilirlik önem arz etmektedir. Tasarlanan komplekse Meyve ve sebzelerin taşınması, saklanması ve pazarlanmasının sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlamak kadar toptancıların ticari faaliyetlerinde önemle üzerinde durdukları kriterler göz önüne alınmıştır.

Bu ticaretin olmazsa olmazlarından taşımacılık ve bu görevi yerine getiren kamyon şoförleri ve işçilerin günlük fiziksel, sosyal ve sportif ihtiyaçlarına cevap verecek WC-duş- lv, lokanta-çay ocağı- büfe- fırın, berber, banka şubesi gibi tesisler yer almaktadır. 2012 yılı başlarında tasarımına başlanan kompleksin uygulama projeleri yılsonuna tamamlanmıştır.2012 yılı sonunda şantiyesi kurulan yapının inşaatı halen devam etmektedir. Yüklenici firma tarafından 2014 yılı Nisan ayında tamamlanması hedeflenmektedir. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından, mevcut Meyve ve Sebze Halinin şehir merkezi içerisinde kalması, ihtiyaca cevap vermemesi, ulaşım ve yapıların fiziki ömrünün tamamlaması gibi nedenlerden dolayı kısa sürede proje ve inşaatı tamamlama isteği söz konusuydu. O nedenle proje ekibi olarak önerdiğimiz yenilenebilir enerji üretimi bu proje söz konusu olamadı. Ayrıca tasarımın başında çelik konstrüksiyon olarak düşündüğümüz yapı; Kompleks giriş takı hariç B.A.K. olarak uygulama projeleri hazırlanmış olup bu şekilde inşa edilmektedir.

Proje için önerdiğimiz yapı malzemelerinde işverenle görüşmeler sürecinde revizyonlar olmasına rağmen kompleksin elektrik ve makine tesisat projeleri işveren tarafından aynen kabul edilmiş ve inşa edilmiştir. 118 adet dükkanın her biri eşit fiziki imkanlara sahiptir. Kompleks içerisinde hem müşteri hem esnaflar tarafından kolay ulaşabilir olup hem de sosyal donatılardan yararlanabilir konumda yer almaktadır. Her bir dükkan açık ve kapalı ürün sergileme alanına, kasa garajına, soğuk depolama yerine, ofis ve ıslak mekanlara sahiptir. Açık alan tasarımında sosyal donatı mekanlarını destekleyici sonradan eklenebilecek spor, dinlenme ve ibadet ihtiyaçlarını karşılayacak ilave mekanların olabilirliği de göz önüne alınmıştır

Details
Project Location: Kayseri, Kocasinan
Project Type: Pazar Yeri
Proje Tipi Grubu: Kamu, Commercial
Employer: Kayseri Büyükşehir Belediyesi
Consultant: Kayseri Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanı, Kayseri Sebze ve Meyve Hali Kooperatif Yönetimi
Ana Yüklenici: GAM İnşaat
Projcet Manager: Pembegül Selman
Concept Design: Pembegül Selman
Construction Drawings: Pembegül Selman
Structural Project: Volkan Erciş
Mechanical Project: Coşkun Tatlıoğlu
Electrical Project: Rahmi Temiz
Architectural Supervision: Pembegül Selman
Construction Site Manager: Sait Bozdağ
Project Start Date: 2012
Project End Date: 2012
Construction Start Date: 2013
Construction End Date: 2014
Building Plot Area: 110,000 m²
Total Construction Area: 35,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Pembegül Selman
Contributing Architect(s)
Yasin Türkay