+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Konyaaltı Belediyesi Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi

13.200 m2 inşaat alanına sahip kongre ve fuar merkezi, cami, pazar yeri ve okul gibi kamusal alanların bulunduğu bir aksta, çevresinde çoğunlukla 3-4 katlı konut yapılarının yer aldığı bir arazi üzerine inşa edildi.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Yapının ana tasarım kriteri; çevresindeki yapılara saygı duyan, ezmeyen ve mevcut kamu dokusunu güçlendiren bir bina olarak var olmasıdır. Yapı; 3500 kişilik çok amaçlı salon, 150 kişilik 3 adet birleştirilebilir özellikte toplantı salonu, 600 kişilik amfi salon, yönetim ofisleri, ticari birimler, kapalı ve açık otoparktan oluşmaktadır.

Yapının ana fonksiyonu olan 3500 kişilik çok amaçlı salon, yoğun kullanıcı yükü göz önünde bulundurularak üst kota alınmıştır ve mevcut kamusal aksa rampa ile güçlü bir şekilde bağlanarak kullanıcıyı üst kata davet etmektedir. Bu rampa sadece geçiş mekanı gibi düşünülmeyip aynı zamanda sosyalleşme ve dinlenme alanı olarak kurgulanmıştır. Kongre salonunun üzerine geçirilen dış kabuk; teknik ve mekanik sistemleri gizlediği gibi çok amaçlı salonun bütünlüğünü bozmadan bu fonksiyonların salonu zedelemeden dışarıda bırakılmasını sağlamıştır. Ayrıca bu kabuk boşluklu yapısı ile binayı çevresindeki ölçeğe uygun hale getirip hafifletmiştir. Rampa ve kabuk binanın kamu ile entegrasyonunu sağlayan ara-yüzüdür.

Zemin katta ise mevcutta bulunan kamusal aksı güçlendirerek halkın devamlı kullanımında olması düşünülen bir sokak oluşturulmuştur. Antalya’nın iklim şartları göz önünde bulundurularak, arkatlı olarak tasarlanan bu sokakta kafe vb. ticari birimlerin yanında halk eğitim kurs atölyelerinin yer alması öngörülmüştür. Yine zemin katta yer alan 600 kişilik amfi salon, üstteki çok amaçlı salonun yapı sistemi ile paralel olarak çift cidarlı tasarlanmıştır. Dış cidar cam ile kapatılmış olup içerideki kullanıcı hareketliliğinin sokaktan algılanması hedeflenmiştir.

Yapının bodrum katında ise tüm bu birimlere hizmet verecek servis alanları ve 110 araçlık kapalı otopark mevcuttur.

Map
Details
Project Location: Antalya, Konyaaltı
Project Type: Convention Center
Proje Tipi Grubu: Kültür
Employer: Konyaaltı Belediyesi
Ana Yüklenici: Simya İnşaat
Interior Architecture: Tuba Soner
Construction Drawings: AC Bıçaklı Mimarlık
Structural Project: Akıncı Mühendislik
Mechanical Project: TSO Mühendislik, Taner Tazegül
Electrical Project: Yüksel Mühendislik
Plumbing Project: TSO Mühendislik, Taner Tazegül
Çelik Projesi: Akıncı Mühendislik
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2017
Building Plot Area: 7,824 m2​
Total Construction Area: 13,200 m2

Pin It
Architects

Şevket Altındal

Ahmet Bıçaklı

Can Cahit Bıçaklı