Other Works
Similiar Projects

Liv Marmara

Proje alanı İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde, Ambarlı Limanı’na erişim için kullanılan Limanyolu caddesi üzerinde kat sınırlaması ve yüksek emsali bulunan bir yapı adasıdır.

Arazi, güneyinde Beylikdüzü toplu konutları bölgesine erişim sağlayan Fatih Sultan Mehmet caddesi ve doğusunda hızlı araç trafiği bulunan Limanyolu caddesinin kesişiminde bulunmaktadır. Konut, ofis ve ticaret paydasında geliştirilen yoğun mimari program ihtiyaç duyulan fiziksel mekanları blok bazında karşılayamadığından aynı zamanda çeperde gelişip kentin dezavantajlarına izolasyon sağlayacak kamusal bir meydan yaratma fikri ile monoblok bir kitle yerleşimine karar verilmiştir.

Arazinin hemen önünde bulunan Ambarlı atık su, EÜAŞ Doğalgaz, TEAŞ ve TEDAŞ gibi teknik hizmet santralleri oluşturduğu büyük boşluk sebebiyle, arazi önü kapanmayacak ve zemin kat hizasından itibaren panoramik Marmara denizi manzarasına sahip konumdadır. Tasarım süreci içerisinde konut ihtiyaçları ve değişen kullanıcıların farklılaşan talepleri göz önünde bulundurulmuş ve gerektiğinde eklenebilir, bir araya gelebilir nitelikte birim elemanlar tasarlama yaklaşımı ön planda tutulmuştur.

Limanyolu caddesi üzerinde yapıya bir baza gibi hizmet eden ticaret ünitelerinin üstünde ofis kısmı ve sonrasında üzerinde şekillenen konut bloğu bulunmaktadır. Konut bloğunun zemin katı, meydan tarafından girildiğinde ticari ünitelerin bulunduğu kamusal bir alandır.

Konut tipolojisi ve planlama açısından “kutu” olarak ifade edilebilecek en ufak birimlerin dışında, formun çeşitli cephe malzemeleri ve oranlar ile farklı parçalardan teşkil tek bir kütle kompozisyonu olduğu ifade edilebilir.

9 farklı tip ve 495 bağımsız bölümden oluşan konut bloğu ve 39 ticari ünite ile birlikte toplamda 539 bağımsız bölümden oluşmaktadır.

Details
Project Location: İstanbul, Beylikdüzü
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Liv Yapı
Consultant: Burcu Oğuz
Ana Yüklenici: Liv Yapı
Interior Architecture: Uğur Şeker Mimarlık, A2 Tasarım
Lighting Project: Merve Dönmez Yaşa
Structural Project: Tolga Bozyiğit
Mechanical Project: Reşat Işık
Electrical Project: Yalçın Kaya
Model: Sistem Maket
Photography: Alp Eren, Alt-Kat Architectural Photography
Construction Site Manager: Şevket Burak Başer
Project Start Date: 2016
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2019
Building Plot Area: 9.644 m²
Total Construction Area: 58.332 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Aydın Avunduk

Arman Yaşa

Özgür Dağlar