Similiar Projects

Nail Çakırhan Evi

Nail Çakırhan'ın kendisi ve eşi için Akyaka'da tasarladığı, yapımı 1971'de biten konut projesi 1983 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü.

Hiç bir zaman mimarlık eğitimi almamış olan Nail Çakırhan'ın ilk mesleği gazetecilik ve şairlikti. Nail Çakırhan'ın yapıya olan ilgisi 40'lı yaşlarında, arkeolog olan eşi Halet Çakırhan'a arazi çalışmalarından eşlik ettiği sırada başladı. Yaklaşık on yıl, yapı projelerinde denetçilik yapan Çakırhan; annesinin eski, yerel yöntemlerle yapılmış evini, o yörede çalışan iki marangoz ustasının yardımıyla restore etti. Bu vesileyle gerekli el sanatını öğrenen Çakırhan kendi evini yapmaya koyuldu. 

Yapıya dair fikirler ve formlar kabataslak eskizlerle oluştu ve geleneksel yapı ustalarının kullandığı yöntemleri izleyerek arazide uygulandı.

Mimar, ana yüklenici ve şantiye şefi rollerini üstlenen Nail Çakırhan projeye 1969'da kağıt üzerinde yaptığı taslaklarla başladı; 1970 yılında başlanan inşaat ise uygulama çizimleri kullanılmadan tamamlandı. Yapımı 1 yıl süren evin inşaatında Ula'lı ağaç ustaları Ali Duru ve Cafer Karaca çalıştı.

Map
Details
Project Location: Akyaka, Ula, Muğla
Project Type: Single House
Employer: Nail Çakırhan, Halet Çakırhan
Ana Yüklenici: Nail Çakırhan
Project Start Date: 1969
Project End Date: 1969
Construction Start Date: 1970
Construction End Date: 1971
Building Plot Area: 2,000 m²
Total Construction Area: 195 m²
Proje Maliyeti: 7,535 $

Pin It
Architects

Nail Çakırhan