Similiar Projects

Onev

Adana Seyhan Baraj Gölüne ve Toros Dağlarına bakan Onev sitesi yapı yükseklik sınırından dolayı, yatay yerleşim çalışılmış; 5’i bahçeli müstakil ev, diğer 5’i ise teraslı müstakil ev olarak çözülmüş.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

“Müstakil evde yaşamak kullanıcıya özgürlük hissi tanırken, yapının bakım onarımı ile de birebir ilgilenmek zorluğu yaratır. ONEV’de ise hem müstakil ev özgürlüğünü yaşarken hem de apartmanın getirdiği ortak bakım çözüm avantajlarından faydalanmayı hedef aldık. Bahçeli ve teraslı evlerimizi de üçer kattan oluşturduk. Salon ve mutfaktan oluşan giriş katlarının hemen üstünde yatak odaları katı yer aldı. Bahçeli evlerde en alt katta, teraslı evlerde ise en üst katta ikincil yaşam katlarını çözdük. Kullanıcı isteklerine göre düzenleme yapabilsin diye; oda ekleme, banyo sayılarını değiştirme gibi esnek plan çözümleri yaptık. Tasarım yaparken en çok değer verdiğimiz ilkeler, bizim hayat felsefimizden farklı değildi. Doğaya saygılı duruşumuz, sanatın gücü, işlevsellik ve konfor, sade ve kendi halindelik. Ne eksik ne fazla.

Arazi üzerindeki ağaç ve bitkileri inşaata başlamadan, sökerek bekleme alanlarına aldık. İnşaat bitiminde ise onları ait oldukları toprakla geri buluşturduk. Binamızın her noktasında ise kullandığımız malzemeler doğal ürünler oldu. Şehre bakan arka cepheden binaları görmek yerine; çok renkli seramiklerle döşenmiş yüzme havuzu ve peyzajı ile kullanıcıya enerji katmayı hedefledik. Spor salonu, sauna ile de bu yapıyı destekledik. Arka cephede iroko kaplı kutularımız var, bunlar köşe pencere detayları ile, dış cepheyi iç duvar haline getirip, ahşabın sıcaklığını evin içine dahil ediyor. Sövelerimiz ise, iç mekanı dışarıya uzatıyor. Kapalı otopark ile bağlantıyı sağlayan asansöründe yer aldığı, çelikten yapılmış dış köprümüz ile evlere ulaşım sağlanıyor.”

Details
Project Location: Adana, Çukurova, Yeşil Peyzaj
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Onan Yapı
Ana Yüklenici: Onan Yapı
Structural Project: Oran Proje
Mechanical Project: Oran Proje
Electrical Project: Oran Proje
Project Start Date: 2018
Project End Date: 2019
Construction Start Date: 2018
Construction End Date: 2019
Building Plot Area: 2.250 m²
Total Construction Area: 2.485 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Mine Liman

Güliz Çetin
Contributing Architect(s)
Yeşim Kıyak