Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Özdemiroğlu Yalısı

1970'lerde Suadiye'de deniz kıyısında büyük bir korunun köşesinde yazın kullanılmak üzere inşa edilmiş Özdemiroğlu Yalısı Yılmaz Sanlı ve Güner Acar tarafından tasarlandı.

Mimarın kendi sözlerine göre denize kadar inen kademeli terasları ve yüzme havuzu ile olduğundan büyük görünüyor.

Özdemiroğlu Yalısı, Yılmaz Sanlı'nın tüm meslek yaşamı içinde en gurur duyduğu tasarımlarından biri. Ayrıca yapı sahibinin ileri modern anlayışı ile kendisine bu ufak yapıda araştırma zevki ve olanağı sağlandığını belirtiyor. Yapıda tek renk ve tek malzeme kullanılmış. Seçilen renk beyaz, malzeme ise tarak sıva. Özellikle zemin katta farklı hacimlerin gerektiğinde tek mekan olarak kullanılabilme özelliği üzerinde durulmuş. Bu ev, önce sahil yolu inşaatı ile denizden koparılmış, daha sonra içinde bulunduğu koruya yapılan yüksek bir konut bloğu altında ezilmiş, son olarak da yıkılarak yerine yeni bir inşaat yapılmış.

Özdemiroğlu Yalısı çok büyük olmamakla beraber erken Yılmaz Sanlı tasarımlarından farklı olarak yeni mekanlar içeriyor. Bunlar hizmetli mekanları, çalışma odası, servis giriş holü olarak sıralanabilir. Daha donanımlı, standartları yüksek bir ev.

Yılmaz Sanlı mimarlığının henüz modernizmin etkisi altında olduğu yıllarda gerçekleştirilen Özdemiroğlu Villası'nda net geometrik biçimlerin yalın kompozisyonu izleniyor. Parçalanmış plan yapısı ve vurgulanan işlevsel elemanlarıyla heykelvari bir tasarım. Az malzemeli, hiç süsleme içermeyen bu yapıda kütle hareketleri, gölge/ışık oyunları, doluluk/boşluk kontrastlarıyla renkli perspektifler yakalanıyor. Tüm uyuma, yaşama ve aktivite mekanlarını deniz manzarasına açma çabasıyla ortaya yatay gelişmiş bir tasarım çıkıyor.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Kadıköy
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: İlhan Özdemiroğlu
İç Mekan Projesi: Leyla Süren
Statik Projesi: Erte Mühendislik Bürosu, Erol Aydıncıoğlu
Mekanik Projesi: Orhan Çerik
Proje Başlangıç Yılı: 1972
Proje Bitiş Yılı: 1972
İnşaat Başlangıç Yılı: 1972
İnşaat Bitiş Yılı: 1972
Toplam İnşaat Alanı: 500m²

Pin It
Mimar

Yılmaz Sanlı

Güner Acar
Yardımcı Mimar(lar)
Selim Bilgin