İlgili Projeler

Özsaruhan Evi

Ziya Nebioğlu tarafından, Raşit Özsaruhan ve ailesi için tasarlanan, Amerikan modernizminden izler taşıyan ev, 2011 yılında yıkıldı.

Yasemin Sayar, Mimarlık Dergisi 359. sayısında yayınlanan "İzmir’de Amerikan Modernizminden İzler: ZİYA NEBİOĞLU MİMARLIĞI (1948-1975)" isimli makalesinde yapıyı şöyle anlatıyor:

1950 yılında yapımına başlanarak 1953 yılında tamamlanan Özsaruhan Evi, İzmir Körfezi'nin kıyı bandında, Karşıyaka'nın Bostanlı'ya bağlandığı bölgede, Yalı Caddesi (Cemal Gürsel Bulvarı) ile 1786/1 Sokak'ın kesişimindeki köşe parselde, İzmir'in ilk sanayicilerinden Metaş Demir Çelik Fabrikası'nın sahibi Raşit Özsaruhan ve ailesi için tasarlanmıştır. Bu dönemde Karşıyaka kıyı bandı, kentin eğitimli, kültürlü ve Batılı bir yaşam tarzını benimsemiş ailelerinin köşklerinin ya da erken modernist villalarının yer aldığı bir bölgedir. Ancak 60'lı yıllarda yoğun göç hareketlerinin neden olduğu hızlı nüfus artışıyla birlikte İzmir'de olduğu gibi Karşıyaka'da da kentsel mekânı etkileyen büyük bir dönüşüm süreci başlamış; ayrık nizamlı az katlı müstakil konutlardan oluşan doku aşama aşama çok katlı yeni apartmanlara dönüşmüştür. 

Harita
Künye
Proje Yeri: İzmir
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Raşit Özsaruhan
İnşaat Başlangıç Yılı: 1950
İnşaat Bitiş Yılı: 1953

Pin It
Mimar

Ziya Nebioğlu