Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Paşabahçe Showroom “Hayatın İçinde Düşler Galerisi”

Demirden Design tarafından tasarlanan Paşabahçe showroom Tuzla İstanbul'da bulunuyor.

Demirden Design, projeyi anlatıyor:

Büyüleyici bir ışıltının ortasında gülümsemek... Sakin bir su yüzeyine dokunmak... Cam ustalarının düşlerine ortak olmak... Demirden Design’ın Paşabahçe’nin yaşamı şekillendiren geniş ürün aileleri için tasarlayıp ürettiği yeni showroom açtığı duygu pencereleri ile hayatı kucaklıyor. İçten, yalın ve ilham veren...Her yeni anın heyecanıyla nefes alan…

Paşabahçe Showroom’u için tasarlanmış ve iç mekanda da yansımalarını gördüğümüz değişimi sembolize eden özel dokunun işlendiği 4 metre yüksekliğindeki füme camlardan oluşan yarı saydam cephe ile karşılaşıyoruz ilk olarak.  Bulunduğu mimari yapı içerisinde kendisini özelleştirerek etkin bir iletişim sağlayan cephe, yenilikçi ve davetkar bir karşılama sunuyor.

Büyük masif ahşap bir kapı ile girilen showroom, tasarlanan tavan sistemi ile 5.5 metre olan yüksekliği daha da derinleştiren görkemli yapısıyla ziyaretçilerine merhaba diyor.

Farklı ürün grupları için özelleşen, cam kaplı yüksek duvar sistemi ile ritim kazanan mekan, duygu duraklarını temsil eden üst düzlemdeki video yerleştirmeleriyle yenilikçi ve etkili bir sergileme kurgusunu oluşturuyor. Ürün gruplarıyla ilişki kuran soyut video yerleştirmeleri büyük ebatlarıyla hem güçlü bir etki yaratıyor hem de sergileme tasarımını samimi bir deneyime dönüştürüyor.  Bazen bir kaleydoskop içerisinde kaybolmayı, sakin bir su yüzeyine dokunmayı bazen ise camın doğasındaki yansımalarla aydınlanmayı hissedeceksiniz.

Bizote kesimli açılı aynalardan oluşan çizgisel formdaki pirinç raf ayraçlarıyla kristalin büyülü dünyasına davet eden kokteyl alanı yolculuğun ilk durağı. Keyifli bir müzik eşliğinde bir kadeh şampanya? Neden olmasın!

Eskitilmiş bakır borular, devasa boyuttaki asitli ayna ve geçmişe gönderme yapan grafiği ile bira bölümü ziyaretçileri eski bira fabrikaları ve pubların dünyasında bir tadım yolculuğuna çıkarıyor.

Paşabahçe’nin çay bardakları konusundaki köklü tarihi ve uzmanlığının ön plana alındığı, hepimizin vazgeçilmezi çay bölümü farklı bardaklardan oluşan grafik deseniyle dikkat çekiyor.

Demir ve mermer gibi doğal malzemelerin ham metal konstrüksiyon ile birlikte kullanıldığı, merkezde konumlanmış bar, ziyaretçileri keyifli bir molaya davet ediyor. Saç levhadan tasarlanmış yalın merkezi sergileme birimleri ile geniş bir galeri alanı kazanan mekanda, bir kahve eşliğinde harmoniyi anlatan video yerleştirmesini izlemek herkese iyi gelecek.

Gün ışığının etkin kullanılması için toplantı alanlarının yapının dış dünya ile ilişkiye geçtiği alanlarda konumlandırıldığını görüyoruz. Çevrilebilir, 4 m yüksekliğinde renkli cam levhalardan oluşan ve toplantı alanları için özel tasarlanan dikey pergola sistemi, zarif bir perde etkisi yaratıyor. Işığın içeriye büyülü bir şekilde süzülmesini sağlayan ve adeta bir sazlığı andıran bu yapı rahat ve doğal bir buluşma ortamı sunuyor.

Cam ustalarının hayallerine ortak olmaya ne dersiniz? Farklı ebatlardaki el yapımı cam kürelerden oluşan etkileyici enstalasyon bir paravan fonksiyonu üstleniyor. Zanaat ve sanat bileşkesinde masalsı bir deneyim sunuyor.

Yüzlerce ürününün yalın ve güçlü olarak sergilendiği, video yerleştirmeleriyle cam dünyasını ilham verici bir düzlemde yansıtan ziyaretçileri ile samimi bir ilişkiyi kuran yeni showroom zamansız kalabilmeyi başarıyor.


Harita
Künye
Proje Yeri: Tuzla, İstanbul
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Paşabahçe
Ana Yüklenici: Demirden | ilio
Mekanik Projesi: Yapı Enerji
Elektrik Projesi: Yapı Enerji
Yangın Tahliye Projesi: Yapı Enerji
Fotoğraf: İbrahim Özbunar
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 350 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Demir Obuz

Sema Obuz

Nil Deniz

Ömer Yavuz

Merve Köklü

Burak Albayrak

Emin Ercan

Serçin Çabuk