Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Reji Kültür Merkezi ve Çok Amaçlı Konser Salonu

19. yüzyılda, en önemli ihracat kalemlerinden biri olan tütün üretimini, Düyun-u Umumiye İdaresinin kontrolünde sürdüren Reji'nin en önemli birimlerinden biri İzmir/Alsancak'ta 1884'te kurulmuş olan fabrikasıdır.

Alsancak kompleksi, çeşitli büyüklükte 12 yapı biriminden oluşan özgün bir sanayi kuruluşudur. İzmir'in kentsel gelişiminin en önemli dinamiklerinden biri olan Torbalı hattının bitişiğinde oluşu, komplekse özel bir önem kazandırır.

Fabrikanın vaziyet planında ana binaların oluşturduğu klasisist yerleştirim, dönemin sanayi yapıları modeline ve ilkesel ölçütlerineuyan bir kurguyu gösterir. Ana binanın büyük sanayi yapılarına özgü abartısız anıtsallığı ve ikincil yapıların yerleştirimindeki dikkat, bütüncül bir imgenin oluşmasını sağlar. Tarihi Reji Tütün Fabrikasının onarılıp çok işlevli bir kültür kompleksi olarak yeniden işlevlendirilmesi, İzmir için çok önemli bir kazanım olacaktır. Tasarımevi ile birlikte yürütülen çalışmalarda bu sebeple zaman içindeki eklentilerin çekirdek kurguyu bozmadığı komplekste, ana yapılar olduğu gibi korunurken hizmet ve destek ünitelerine ait ve genel olarak çok hırpalanmış ikincil binalar, kültür merkezinin gereksinimleri için yeniden tasarlandı. Çekirdek konsepti koruyan bu müdahale modeli, kompleksin bütüncül imgesini sürdürmesini sağlarken tarihi mirası yaşatan bir öneriyi de örnekleme savında. Fabrikanın arka kesimine ilk yapımdan sonra eklenmiş bazı hizmet ve destek yapılarının yerinde bazal çizgiler korunarak yalın görünümlü bir konser salonu tasarlandı. Kentin sosyal yaşamında yer etmesi beklenen, gençlik merkezi ile kitap satışı, kafe ve restoranlar korunarak onarılan tarihi mekânlara yerleştirildi.

Künye
Proje Yeri: İzmir, Alsancak
Proje Tipi: Kültür Merkezi, Konser Salonu
İşveren: İzmir Sanat Sergi Kongre Yatırım İşletme Tic.
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Arsa Alanı: 30.000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aydan Volkan

Selim Cengiç

Cuma Evren Yıldırım

Erhan Yıldız

Sevda Ofli