Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Residorm Öğrenci Yurdu

Boytorun Mimarlık, Kırıkkale Üniversitesi Yahşihan Kampüsü'nde bulunan Residorm Öğrenci Yurdu'nu anlatıyor:

Residorm Kırıkkale, Boytorun Mimarlık tarafından, gençler için üniversite yaşamını alabildiğine zahmetsiz ve konforlu hale getirmek için tasarlanmış yeni nesil öğrenci yurdudur.

Proje, Kırıkkale Üniversitesi Yahşiyan Kampüsü içerisinde yer alan yurt binası, çarşı ve tüm kampüse hizmet veren yemekhane binasından oluşuyor. Kampüs yaşamını destekleyici olarak tasarlanan yapılar, tüm kurgu içerisinde meydan, sokak gibi açık sosyal etkinlik alanlarıyla birbirine bağlanmaktadır.

Eğitim ile birlikte, konaklama, yeme – içme ve farklı ölçeklerdeki sosyal gereksinimlere cevap veren bir kampüs kurgusu sağlayabilmek, tasarımda ilk hedeflenendi.

Kampüs binalarının batısında, yurt için ayrılan alanda üç etaplı bir vaziyet planı çalışıldı. Bu sayede yurt kapasitesinin arttırılma talebine karşın, yeni tasarlanacak binaların taban izleri belirlenerek, doku ile ilintili kurgu oluşumu öngörüldü.

Yamaçta konumlanmış topografyanın yer yer setlenmesiyle kademeli, birbirinin görüşünü kesmeyen bir yerleşim yapılmıştır. Kademelenmiş bölgeler arası ulaşım rampalarla sağlanarak engellilerin ulaşılabilirliğine öncelik verilmiştir

U kütle kurgusu ile yapı ortasında şekillenen avlu, odaların bir kısmına keyifli bir iç bahçe manzarası sağlarken, diğer yandan da zemin ve bodrum katında bulunan sosyal mekanların (mutfak, kütüphane, etüt ve çalışma odaları, vb.) yeşil ile olan ilişkisini güçlendirmektedir. Ayrıca öğrencilerin kendi yemeklerini pişirebilecekleri mutfağın avluya yönlendirilmesi, görsel ilişkinin yanı sıra, doğal aydınlatma ve havalandırmaya da imkan sağlamaktadır.

Bireysel veya grup olarak vakit geçirmeye olanak sağlayan sosyal hacimler zemin ve yoğunluklu olarak bodrum katta kurgulanmıştır. Fitness salonu, pilates odası, oyun odası, çok amaçlı salon, sinema ve müzik odalarında kullanılan malzemeler, renk seçimleri ve mobilyalar, gençlerin keyifli ve rahat vakit geçirebilecekleri mekanlar oluşturabilecek şekilde seçilmiştir.

2 ve 3 kişilik olarak planlanan odalarda, ergonomik uygunluğu mokaplar ile test edilen, altta çalışma masası, rafları ve dolapları, üstte yatak bölümü bulunan, kişisel mahremiyeti sağlayan modüler tasarlanmıştır. Engelliler için kurgulanan odalarda ise banyolar, mekan genişlikleri ve tüm mobilya ölçüleri kullanıcıya uygun olarak belirlenmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kırıkkale
Proje Tipi: Yurt / Konukevi
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: MV Holding
Statik Projesi: Nodus Mühendislik
Altyapı Projesi: MV Holding
Fotoğraf: Duygu Arseven
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 17,000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 21,000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yudum Boytorun

Semih Boytorun

Başar Sevin

İzzet Filizer

Erdem Adalı

Hande Şanlımeşhur

Ceyhun Uzun