+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Serdivan 127

Sakarya’Serdivan ilçesinde bulunan, Serdivan 127 konut projesi, kare ve dikdörtgen planlı modüllerle oluşturulan blokların birbirleriyle olan sistematik ilişkisinin yerleşimi düşünülerek tasarlanmıştır.

Projenin bulunduğu lokasyondaki kullanıcılar için ‘yaşam kompleksi’ adına yeni bir bakış açısı oluşturmak amacıyla; farklı tipteki 3 daire modülünün kombinasyonları ile iki çeşit blok sistemi oluşturularak yerleşimin içerisindeki tüm dairelerin, hem parsel çeperi hem de iç sokak, avlu ve sosyal alanlar ile ilişki kurması sağlanarak, projenin toplu yaşam alanı, çevre ilişkisi ve ortak alanlar üçlemesinde yeniden ele alınıp ortaya yeni bir değer çıkması sağlanmıştır. Çekirdek etrafına takılan daire modülleri sayesinde tüm tip dairelerin cephe kullanımı arttırılmıştır. Bu blokların arazi üzerindeki birbirleriyle olan ilişkileri ile bir yandan hareketlilik sağlanırken bir yandan gün ışığı,manzara yönelimi kuvvetlendirilmiştir.

Açık çıkmalar ve zemin terasları ile kullanıcıların yapı blokları arasında bulunan peyzajla ilişkisi sağlanmak istenmiştir. Cephede ışık kontrolü için metal cephe panelleri kullanılmıştır. Yapı bloklarının bodrum katları birleştirilerek otopark, kapalı havuz, sosyal alanlar, depolar ve teknik hacimler konumlandırılmıştır. Yerleşim çevresindeki park alanı ve komşu parseller ile ilişkilenen proje; içe kapalı olma alışkanlığı edinmiş ‘yaşam kompleksi’ olgusuna farklı bir vizyon çizmiştir. Bu sayede kullanıcıların yaşam ve kullanım alanlarında çeşitlilik sağlanarak, yaşam kalitesinin artırılması amaçlanmıştır. Bu bakış açısı ile birlikte özellikle ‘yaşam kompleksleri’ndeki çevreden bağımsız olma olgusunun yeniden tartışılarak yeni yorumların getirilmesi beklenmektedir.

Künye
Proje Yeri: Adapazarı (Sakarya), Serdivan
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Remley İnşaat
Ana Yüklenici: Remley İnşaat
Fotoğraf: Alp Eren ALTKAT Architectural Photography
Şantiye Yöneticisi: Kamil Yazar
Proje Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Arsa Alanı: 8,100 m2
Toplam İnşaat Alanı: 14,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Büşra Koçak

Ufuk Polat

Berk Arinç