+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Serdivan 441

Sakarya ili, Serdivan ilçesinde bulunan karma kullanım proje, Büşra Koçak, Berk Arinç ve Ufuk Polat tarafından tasarlandı.

Serdivan 441 projesi, konut ve ticari işlevleri içeren, iki tip modülün kombinasyonlarının bir araya gelerek oluşturdukları blok sistemi olarak tasarlanmış. Yapı bloklarının düşey sirkülasyonları ortada yer alırken, konut ve ticari birimler ona takılan L ve dikdörtgen tipi modüllerden oluşturuyor. Bu modüller her çekirdeğe farklı bir şekilde yerleştirilerek arazi içerisinde yapıların manzara yönelimleri, iç dış ilişkileri, gün ışığı, cephe hareketleri gibi etkenler düşünülerek standart blok yapı sistemleri yerine farklı yaşam deneyimleri oluşturulmak istenmiş. Blokların modül kombinasyonları ve cephedeki doğal taşların, saçakların, balkonların hareketliliği ile tasarımda dinamiklik sağlanmış. Blok modüllerinin tüm cepheleri açık bir şekilde konumlandırılarak dairelerin iç dış ilişkisi kuvvetlendirilmiş. 

Yapı özelinde, yaşama mekanları ana cadde ve park yöneliminde konumlandırılmış olup, yatak odaları ve ıslak hacimler iç avluya yöneliyor. Zemin katlarda bahçe ile ilişkiyi pekiştirmek açısından zemin terasları oluşturulmuş. Teras çatılarda ise servis birimleri, teknik gereksinimler çözülmüş.

Yapı parselinde bodrum kat bütüncül düşünülüp otopark, kapalı havuz, sosyal tesis, depolar gibi hacimleri barındırmakla beraber, zemin üstü yapıların bağlantısının sağlanmasına da olanak sağlamakta.

Details
Project Location: Adapazarı (Sakarya), Serdivan
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Remley İnşaat
Ana Yüklenici: Remley İnşaat
Photography: Alp Eren, ALTKAT Architectural Photography
Construction Site Manager: Kamil Yazar
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2017
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2019
Building Plot Area: 4.020 m2
Total Construction Area: 4.500 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Büşra Koçak

Berk Arinç

Ufuk Polat